Türkiye 'Teröre karşı İslam ittifakı'na dahil oldu

Telif hakkı AFP

Suudi Arabistan, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 33 ülkeyle birlikte 'Teröre karşı İslam ittifakı' oluşturduğunu açıkladı.

Suudi Arabistan devlet televizyon kanalı Arabiya TV, oluşturulan askeri ittifaka dahil olan ülkelerin arasında Mısır, Ürdün, Katar ve Pakistan'ın da bulunduğunu belirtti.

Suudi Arabistan Savunma Bakanı da, merkezi Suudi Arabistan'da bulunacak olan askeri ittifakın uluslararası örgütler ve küresel ittifaklarla koordinasyon içerisinde hareket edeceğini vurguladı.

TIKLAYIN: SUUDİ BAKANDAN 'KARA GÜCÜ GÖNDERİLEBİLİR' AÇIKLAMASI

Savunma Bakanı Prens Muhammed bin Selman, 'Teröre karşı İslam ittifakı' olarak adlandırılan yeni yapının sadece Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı değil, karşılaşılan tüm 'terörist' gruplara yönelik olarak mücadele edeceğini belirtti.

'Teröre karşı İslam ittifakı'na dahil olan ülkeler
Suudi Arabistan Somali Maldivler Bangladeş
Türkiye Sierra Leone Gine Benin
Mısır Sudan Filistin Lübnan
Pakistan Komor Adaları Çad Kuveyt
Ürdün Moritanya Togo
Tunus Nijer Cibuti
Katar Nijerya Senegal
Libya Yemen Malezya
Mali Gabon Birleşik Arap Emirlikleri
Fas Somali Bahreyn

Davutoğlu: Doğru yönde bir adım

Suudi Arabistan'dan yapılan açıklamada, "Katılımcı ülkeler Suudi Arabistan öncülüğünde askeri bir ittifak kurulmasını onayladı. Operasyon merkezi Riyad'da olacak" deniliyor.

Açıklamada ittifakın amacı ise "Mezhebi ya da adı ne olursa olsun tüm kötülüklerden İslam halkını korumak" olarak tanımlandı.

Associated Press (AP) haber ajansının haberine göre Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni koalisyon oluşumuyla ilgili "Terör ile İslam'ı özdeşleştirmek isteyenlere en iyi cevap" dedi.

Davutoğlu, "İslam ülkeleri arasında yürütülen bu çabanın da doğru yönde atılmış bir adım olduğunu değerlendiriyoruz" diye konuştu.

Şii İran, Suudi Arabistan öncülüğünde oluşturulan ittifakta yer almıyor.

ABD, son aylarda özellikle Körfez ülkelerinin IŞİD'e karşı askeri anlamda daha etkin bir rol oynaması gerektiğini ifade ediyordu.

İlgili haberler