Özbek şarkıcılar 'ulusal değerler'den sınanacak

Telif hakkı Wikimedia Bobyrr

Özbekistan'da profesyonel şarkıcılardan, her üç ayda bir görünümleri hakkında rapor sunmaları istendi; aksi taktirde sahne sanatçılığı yapma iznini kaybedecekleri bildirildi.

Hükümetin yayımladığı kararnamede, halen pek çok şarkı ve video klibinin Özbekistan'ın "çok uzun yıllara dayanan manevi, kültürel ve ulusal değerlerine uygun düşmediği" kaydedildi.

Hükümet, Özbek icra hakları yönetimini, ulusal televizyonu, kültür bakanlığını ve internet düzenleme dairesini "genç kuşakların yetişmesi üzerinde olumsuz etkiler yaratabilecek şovlara izin vermekle" suçladı ve bu alanda verilen icra izni şartlarının artmasını istedi.

Gazeta.uz adlı internet sitesinin haberine göre, bundan böyle Özbek şarkıcı ve gruplar, sanatlarını yılda bir kez Düzenleme Kurulu önünde icra edecekler ve gelecekteki çalışma olanakları buna göre belirlenecek.

Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov, sık sık ülke sanatçılarının rap gibi Batı tarzı müzikleri benimsemesinden veya dar, kısa sahne kıyafetleri giymelerinden yakınıyor.

Geçmişte Özbek şarkıcılar izin almadan yurt dışına gittiklerinde veya ülkenin yıllık pamuk hasadına katılmadıklarında, sanatlarını icra izinlerini yitirdikleri belirtilmişti.