Silopi'de operasyon top atışı ve ev baskınlarıyla başladı

Şırnak'ın Pazartesi günü saat 23.00 den itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edilen ilçelerinden Silopi'de Başak, Barbaros, Cudi, Yenişehir, Şehit Harun mahallelerine dün geceden bu yana top atışları eşliğinde polis-asker ortak operasyonu yapıldığı haberleri geliyor.

İlçenin yedi mahallesinden binlerce insan, daha güvenli gördükleri mahallelere tanıdıklarının evlerine taşındılar.

"Sokağa çıkma yasakları nasıl kalkar?" sorusuna AKP ve HDP'den milletvekilleriyle yanıt aradığımız tartışma için tıklayın.

BBC'ye konuşan Silopi'den Barbaros Mahallesi sakini Şemsettin Kılıç gece şiddetli patlama sesleriyle uyandıklarını, komşu evlerden gelen insanlarla birlikte evin bodrumuna kaçtıklarını ve çocukların sesten çok korktuğunu söyledi.

45 yaşındaki Kılıç evini bırakmak istemediği için çocuklarıyla birlikte kaldığını söylüyor.

'25 kişi bir bodruma sıkıştık'

"Biz evde 7 kişi kalıyoruz. Gece top sesleriyle uyandık. Evler yıkıldı, sokakta bulunan bir cami yıkıldı. Apar topar buraya kaçtık. Sokakta bir bizim evin bodrumu var, bu yüzden komşular da bize sığındı. Şu an 3-4 metrekareye çoğu çocuk 25 insan sıkışmışız, bekliyoruz."

Kılıç bodrumdaki koşullarda çok fazla yaşanamayacağını da ekliyor:

"Sabah 05:00'dan beri elektrikler de kesik. Hava soğuk ve çocuklar çok üşüyor. Bebeklerin mama ve sütü yok. Yiyecek de alamadık. İnternet de yok. Annem şeker ve tansiyon hastası. Şeker krizine girdi. Sesler biraz sakinleşse gidip evden ilaçlarını alacağım."

Şemsettin Kılıç, durumu anlatmak ve seslerini duyurmasını istemek için CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'na ulaşmaya çalıştığını ama telefonunun sürekli meşgul çıktığını söylüyor.

'Neden sesimizi kimse duymuyor?'

Aynı mahalleden bir başka evden, 20 yaşındaki Halime Akın da ailesi ile bodruma sığındıklarını anlatıyor:

"Biz evde beş kişiyiz. Şu an evin bodrumundayız. Gece patlama sesleriyle uykudan sıçradık. Çocuklar gece 02:00'dan beri uyumadı. Ağlıyorlar. Hepimiz çok korkuyoruz. Silopi'nin çevresine yerleştirilen tanklarla buraya doğru atışlar yapılıyor. Bir-iki güne yetecek yiyecek stoğumuz var ama böyle devam ederse o da bitecek. Su depolarımız evlerin damında. Bu patlamalardan onlar da zarar görürse suyumuz da kalmayacak. Yengem şeker hastası, fenalaştı. Hastaneye de götüremiyoruz. Ambulanslar mahallelere giremiyor. İlk yasakta sadece silahlar kullanılıyordu ama şimdi tanklarla ateş ediliyor."

Halime Akın, "Memleketimizi başımıza yıkacaklar. Acilen birilerinin çözüm bulması ve akan kanın önünü alması lazım. Biz bir başka ülkenin insanı değiliz. Neden kimse sesimizi duymuyor?" diye ekliyor.

Milletvekilinin kaldığı eve baskın

Gün içinde ana yola yakın olan Yenişehir mahallesinde de jandarma özel harekat timleri tarafından ev baskınları yapıldığı belirtildi.

Bu sırada Silopi'de bulunan ve gördüklerini Twitter'dan fotoğraflı mesajlarla duyuran HDP Şırnak milletvekili Ferhat Encü'nün kaldığı ev de basıldı.

BBC Türkçe'ye konuşan Encü olayı şöyle anlattı:

"Silopi Belediyesi Eş Başkanı Seyfettin Aydemir'in evinde kalıyorum. Sabah 9 civarında kaldığımız evin karşı binasına özel harekat timleri kapıları kırarak baskın yaptı. Ben de balkondan tepki gösterdim. Üzerimize silah doğrulttular. Tartışma büyüyünce de kaldığımız binaya geldiler. Temizlik yapacaklarını söylediler. Ellerinde izin olmadan girmeyeceklerini söyledim. Tartışma yaşandı hatta fiziki tartaklanma da oldu. Sonra da bir izinle gelip evi aradılar."

HDP Şırnak milletvekili, sokak başlarında tanklardan ateş edildiğini söylüyor.

'Jandarmanın ilçeye girmesi kanun dışı'

Mahallede birçok eve baskın yapıldığını, kapıların kırılarak içeri girildiğini söyleyen Encü, Zap ve Şehit Harun mahallelerine yoğun bir tank atışı yapıldığını da ekledi.

Image caption Milletvekili Ferhat Encü'nün kaldığı eve yapılan baskın

"Böyle devam ederse büyük bir katliamla karşı karşıya kalacağız. Burada jandarmaya bağlı özel kuvvetler ilçeye girip arama yapıyor. Bu kanun dışı bir durum. Jandarma ilçeye giremez ancak ne yazık ki burda kanunlar askıya alınmış durumda."

Düne kadar Silopi'ye zırhlı araç sevkiyatı yapıldığını söyleyen Encü, güvenlik görevlilerinin ilçede bulunan iki okula yerleştirildiğini de söyledi. Yüzlerce tır ile lojistik malzemenin de ilçeye getirildiğini ifade etti.

Eğitim Sen: Okullar kışla oldu

Silopi Eğitim Sen ilçe şubesi de ilçede bazı okulların kışlaya çevrildiğini açıkladı.

İlçe temsilcisi Metin Alan bu konuyla ilgili şunları söyledi:

"Yeni inşa edilen Kız İmam hatip Okulu ile Senem İdil Okulu'nun yurdu tamamen boşaltıldı. Özel harekat polisleri yerleştirildi. Milli Eğitim müdürlüğü öğretmenlere gönderdiği mesajda İşkur çalışanı personelin ertesi gün okula gelmelerini, gelmemeleri halinde işten kovulacaklarını mesajla duyurdu. Pazartesi günü personeller okula gitti ve onlara tırlarla gelen ranza ve yatakları taşıttılar. Şu an Silopi'de okullar kışlaya çevrilmiş durumda."

İlgili haberler