Erdoğan: Huzur sağlanana kadar operasyonlar sürecek

Telif hakkı AP

Cizre ve Silopi'de tank desteğiyle dün başlatılan operasyonlar sürerken Şırnak Valiliği de sokağa çıkma yasağının devam edeceğini duyurdu.

Konya'da konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da operasyonların devam edeceğini söyledi.

Erdoğan, "O evlerde, o binalarda o açtığınız hendeklerde yok olacaksınız. Tüm güvenlik güçlerimiz askeriyle, polisiyle, gönüllü köy korucularıyla şu andaki operasyonlar, oralar tertemiz hale gelinceye kadar, huzur ortamı tesis edilinceye kadar bu mücadele orada devam edecektir. Durmak yok, aynı kararlılıkla devam edeceğiz" diye konuştu.

TIKLAYIN: SOKAĞA ÇIKMA YASAĞIYLA ZORUNLU MİSAFİRLİK

TIKLAYIN: SİLOPİ'DE OPERASYON

TIKLAYIN: 'BEYAZ TOROS'UN YERİNİ RANGER ALDI'

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde tarihi Kurşunlu (Fatihpaşa) Camii'ndeki yangına da değinen Erdoğan, "Fatihpaşa Camii'ni yakanlar benim inançlı, imanlı o Kürt kardeşlerimi istismar edenler bunun bedelini ödemeye başladılar ve ödeyecekler" dedi.

Telif hakkı Other
Image caption Cizre'de boş sokaklar

Silopi ve Cizre'de Jandarma Komandolarının desteğiyle başlayan operasyonlar bu sabah saatlerine kadar devam etti.

Genelkurmay'dan operasyonlarla ilgili açıklama yapıldı: "Cizre'de devam eden operasyonlarda 6 asker yaralandı, 24 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi. Silopi'de devam eden operasyonlarda 2 asker yaralandı, 1 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi."

Cizre'de dün gece yaşanan çatışmalarda 4 çocuk annesi 45 yaşındaki Hediye Şen de hayatını kaybetti.

DHA'nın haberine göre askerler girdikleri sokaklarda evlerde arama yaptı.

Image caption Fotoğraf: HDP English Twitter hesabı

Silopi'de operasyon yoğun olarak Başak ve Yenişehir Mahallesi'nde yürütüldü. Tank ve zırhlı araçlar eşliğinde sokaklara giren güvenlik güçleri evleri aradı.

Her iki kentte de sokağa çıkma yasağını protesto için Şırnak merkez ile Beytüşşebap ve İdil ilçelerinde eczane ve fırınlar dışında esnaf kepenkleri açmadı.

İlgili haberler