Türk yetkili: İsraille nihai anlaşmaya çok yakınız

Telif hakkı Reuters

İsrail, Türkiye ile ikili ilişkilerin normalleştirilmesi yolunda mütabakata varıldığını açıkladı.

İsmini vermek istemeyen İsrailli yetkili, ön anlaşmanın tarafların İsviçre'de yaptığı görüşmede sağlandığını belirtti.

İsviçre'deki görüşmeye İsrail tarafından istihbarat servisi Mossad'ın başına geçmesi beklenen Yossi Cohen ile büyükelçi Joseph Ciechanover'in katıldığı, Türkiye'yi ise Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nun temsil ettiği belirtiliyor.

Reuters haber ajansına konuşan bir Türk yetkili de "İsrail ile görüşmelerde nihai tabloya yaklaştık. Çok uzun sürmez diye düşünüyoruz" dedi.

Adı açıklanmayan yetkili, İsrail ile görüşmelerde abluka ile ilgili bir ilerleme var, görüşmeler sürüyor. Tazminat konusunda bir tıkanma vardı. Onda da somut ilerleme var" diye konuştu.

ANALİZ - TÜRKİYE - İSRAİL YAKINLAŞMASI

Associated Press haber ajansının duyurduğuna göre, İsrail 2010 yılındaki Mavi Marmara baskınında hayatını kaybedenlerin ailelerine tazminat ödeyecek.

Karşılığında Türkiye de İsrail'e açmış olduğu davalardan vazgeçecek ve diplomatik ilişkilerin seviyesi yeniden yükseltilecek.

Türkiye'nin ayrıca Hamas'a karşı daha katı bir tutumu benimsemesi de anlaşmanın parçalarından birisi olarak belirtildi.

Fransız AFP ajansı, anlaşmamanın imzalanmasının ardından doğalgaz ihracı konusunda görüşmelerin de başlayacağını duyurdu.

Reuters da ikili ilişkilerin normalleşme yoluna girmesinin ardından Türkiye ve İsrail'in, İsrail doğalgazını Akdeniz altından geçecek bir boru hattıyla Türkiye'ye taşınması olasılığını görüşmeye başlayacağını da ifade ediyor.

Gazze'ye yardım götürmek üzere yola çıkan Mavi Marmara gemisine 30 Mayıs 2010 gecesi İsrail donanması tarafından yapılan baskında 10 kişi hayatını kaybetmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2 gün önce Orta Doğu’nun Türkiye - İsrail yakınlaşmasına ihtiyacı olduğunu ifade etmişti.

İlgili haberler