Cizre'de bir asker hayatını kaybetti

Telif hakkı Reuters

Sokağa çıkma yasağının ve tank destekli operasyonun devam ettiği Şırnak'ın Cizre ilçesinde bugün çıkan çatışmada bir asker hayatını kaybetti.

Doğan Haber Ajansı'nın (DHA) aktardığına göre Cizre'de Cuma sabah saatlerine kadar silah ve patlama sesleri duyuldu.

Son üç günde opersyonların yoğunlaştığı Silopi ve Cizre'de 55 PKK'lının öldürüldüğü bildirildi.

TIKLAYIN - DEMİRTAŞ: BİZ ÇÖZÜM YOLLARI İÇİN ÇALIŞACAĞIZ

DHA'nın haberine göre Cizre'de 49, Silopi'de 6 PKK'lı öldürüldü, 3 PKK'lı yakalandı. İki ilçedeki operasyonlarda 19 güvenlik görevlisi yaralandı.

Bölge operasyonlar devam ediyor.

Bölgedeki gelişmelere ilişkin HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ile, DBP, HDK ve DTK sözcüleri Diyarbakır'da basın açıklaması yaptı.

Demirtaş, "Biz çözüm yolları için çalışacağız. Tüm kurumlarımızla, halkımızla bu meseleyi yoluna koymaya çalışacağız" dedi ve AKP hükümetini şu sözlerle eleştirdi:

"Putin'e bir iki gün meydan okuyup süt dökmüş kediye dönen Başbakan ve Cumhurbaşkanı, Musul'a asker gönderip dünyaya meydan okuyup sonra pısırık pısırık askerlerini geri çeken Cumhurbaşkanı, İsrail'e 'One Minute' deyip 20 milyon dolara anlaşan Cumhurbaşkanı, sıra Kürt halkına gelince mi kabadayı kesiliyorsunuz. Cizre'de 2 PKK'li var diye 6 generalle operasyon yapmak mıdır sizin anlayışınız. Siz ne kadar aciz, ne kadar zavallı olduğunuzu ortaya koydunuz. Operasyon yaptığınız her yerde korku değil coşku havası hakim."

Nusaybin'de yasak geçici olarak kaldırıldı

Telif hakkı Getty Images

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, operasyonlarla ilgili dünkü açıklamasında "Oralar tertemiz hale gelinceye kadar, huzur ortamı tesis edilinceye kadar bu mücadele orada devam edecektir" diye konuşmuştu.

TIKLAYIN: 'OPERASYONLAR HUZUR SAĞLANANA KADAR DEVAM EDECEK'

TIKLAYIN: SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARIYLA GELEN 'ZORUNLU MİSAFİRLİK'

Erdoğan, "O evlerde, o binalarda o açtığınız hendeklerde yok olacaksınız" dedi.

Diğer yandan Mardin'in Nusaybin ilçesindeki 4 mahallede uygulanan sokağa çıkma yasağına beşinci gününde 7 saat ara verildi.

Nusaybin Kaymakamlığı resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, Abdulkadirpaşa, Fırat, Yenişehir ve Dicle mahallelerinde bugün TSİ 09.00 ila 16.00 arasında sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı duyuruldu.

Kaymakamlık, yasağın, 'yaşanan elektrik, su ve altyapı arızalarının giderilebilmesi ve vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarını temin edebilmeleri amacıyla' kaldırıldığın belirtti.

İlgili haberler