Demirtaş: Biz çözüm yolları için çalışacağız

Telif hakkı Hatice Kamer

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ile, DBP, HDK ve DTK sözcüleri Diyarbakır'da basın açıklaması yaptı.

Diyarbakır ve bölgede yaşanan gelişmelere ilişkin yapılan açıklamada Demirtaş, "Biz çözüm yolları için çalışacağız. Tüm kurumlarımızla, halkımızla bu meseleyi yoluna koymaya çalışacağız" dedi.

Demirtaş 'sine-i millete dönme' tartışmalarıyla ilgili bir soru üzerine de "Zaten milletin sinesindeyiz, parlamentodan çekilme gibi bir kararımız yok" cevabını verdi.

Gelecek hafta HDP'nin 'öz yönetimi tartışmak için' toplanacağını belirten Demirtaş, "Biz ölüm korkusunu aştık. Allah'tan başka bir şeyden korkumuz yok" diye konuştu.

TIKLAYIN: CİZRE VE SİLOPİ'DE 55 PKK'LI ÖLDÜRÜLDÜ

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile Demokratik Bölgeler Partisi Eş genel Başkanı Kamuran Yüksek, Halkların Demokratik Kongresi Sözcüsü Ertuğrul Kürkçü ve Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı Hatip Dicle'nin katılımı ile düzenlenen toplantıda Demirtaş öz yönetime ilişkin şunları söyledi:

"HDP hem parti programında hem seçim beyannamesinde, hem parlamentoda Türkiye'nin yönetim biçiminin ne olması gerektiğini söylemiştir. O da öz yönetimdir. Hükümetin bir iç savaş görüntüsünün çok ötesine giden bu işgal tutumuna karşı bir tutum içindedir partimiz. AKP hükümetinin bugün Kürt halkına karşı açmış olduğu savaşta Kürt halkının yanındadır. Bunun meşru, haklı tarihsel gelişmeleri uzun uzun ifade edildi."

"Geri adım atmak bu tarihi döneminin şerefine yakışmaz. Biz kimsenin malını çalmadık kimsenin hakkını gasp etmedik, biz kendi topraklarımızda özgür ve onurlu bir halk olarak yaşamak istiyoruz bu da bizim hakkımızdır."

TIKLAYIN: ERDOĞAN'DAN 'HENDEKLERDE YOK OLACAKSINIZ' ÇIKIŞI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştiren Demirtaş, operasyonlara tepkisini şu sözlerle dile getirdi: "Putin'e bir iki gün meydan okuyup süt dökmüş kediye dönen Başbakan ve Cumhurbaşkanı, Musul'a asker gönderip dünyaya meydan okuyup sonra pısırık pısırık askerlerini geri çeken Cumhurbaşkanı, İsrail'e 'One Minute' deyip 20 milyon dolara anlaşan Cumhurbaşkanı, sıra Kürt halkına gelince mi kabadayı kesiliyorsunuz. Cizre'de 2 PKK'li var diye 6 generalle operasyon yapmak mıdır sizin anlayışınız. Siz ne kadar aciz, ne kadar zavallı olduğunuzu ortaya koydunuz. Operasyon yaptığınız her yerde korku değil coşku havası hakim."

Demirtaş, hendeklere ilişkin de "Kusura bakmasınlar, gençler hendek kazıyormuş, halk barikat kuruyormuş. Başka bir yol gösterin onu yapsınlar. Hiçbir şey yapamıyorsanız dua edin. 5 vakit namaz kılın. Dua edin. Hiç değilse tarihe şereflilerin yanında, direnenlerin yanındaydım diye not düşün" diye konuştu.

Demirtaş, hükümete yayın medya organlarını da şu sözlerle eleştirdi: "Gazetelerine bir bakın. Büyük temizlik operasyonuymuş. Silip süpürme operasyonuymuş. Siz kimsiniz ya? Kimi nereden süpürüyorsunuz? Bu toprakların ancak kanalizasyonunu temizlersiniz. Başka da bir şeyi temizleyemezsiniz. Haklıyız, kazanacağız."

Telif hakkı Hatice Kamer
Telif hakkı Hatice Kamer

Diğer yandan basın açıklaması yapıldığı sırada, güvenlik güçlerinin bölgedeki operasyonlarını protesto etmek için toplanan binlerce kişilik kalabalık Sur'a yürümek isterken polis göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahale etti. Müdahalenin ardından kalabalık sokaklara dağıldı.

İlgili haberler