Hizbullah militanı Kantar öldürüldü

Telif hakkı AP
Image caption 1979'da İsrail tarafından beş kez müebbet hapis cezasına çarptırılan Kantar, 2008'de kaçırılan iki İsrail askerinin cenazesi karşılığında serbest bırakılmıştı.

İsrail'de 36 yıl önce gerçekleştirdiği bir saldırıyla adını duyuran Hizbullah militanı Samir Kantar, Suriye'nin başkenti Şam'da öldürüldü.

Hizbulllah'ın açıklamasında, 53 yaşındaki Kantar'ın Caramana bölgesindeki evinin İsrail savaş uçaklarınca bombalandığı belirtildi.

Hayatının büyük bölümünü hapiste geçiren Kantar, 2008'de iki İsrail askerinin cenazesi karşılığında salıverilmişti.

İsrail İmar ve Konut Bakanı Bakanı Yoav Gallant , Kantar'ın ölüm haberini memnunlukla karşıladıklarını söyledi ancak saldırıdan İsrail'in sorumlu olduğunu teyit etmedi.

Gallant, "Bu konuyla ilgili hiçbirşeyi ne doğruluyorum, ne de yalanlıyorum. Ama Samir Kantar gibi insanların artık dünyamızın bir parçası olmaması güzel" dedi.

Telif hakkı EPA
Image caption Kantar'ın evi saldırıda yerle bir oldu.

Kantar, 1979'da 16 yaşındayken Nahariya'da sivillerin yaşadığı bir apartmanda düzenlediği saldırı nedeniyle beş kez müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Saldırıda bir baba ve dört yaşındaki kızıyla iki polis memuru ölmüştü. Kız çocuğunu tüfeğinin dipçiğiyle öldürdüğü iddia edilen Kantar bu suçlamayı reddetmişti.

Saldırı sırasında bir kadın, saklandıkları dolapta susturmaya çalıştığı bebeğini kazayla boğarak öldürmüştü.

Telif hakkı Reuters
Image caption Esad 2008'de Kantar'a madalya takmıştı.

Kantar'ın 2006'da Hizbullah tarafından kaçırılan iki İsrail askerinin cenazesi karşılığında serbest bırakılması İsrail'de büyük tartışma yaratmıştı.

Samir Kantar daha sonra Hizbullah içinde aktif rol oynadı.

Hizbullah, Beşar Esad'a destek için Suriye'ye yüzlerce militan yolladı.