Murat Karayılan: İç savaş yaşanıyor

Telif hakkı Reuters

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, bölgede devam eden çatışma ve operasyonları için "14 Aralık itibariyle sürecin yeni bir aşamaya geçtiğini ve bir iç savaş durumunun yaşandığını" söyledi.

Fırat Haber Ajansı'nın aktardığına göre Karayılan "devletin Kürt halkını iradesizleştirmek istediğini" savundu ve "saldırılara karşı direneceklerini" söyledi.

Karayılan ayrıca açılan hendeklerin hendeklerin savunma amaçlı olduğunu ve herkesin bu durumdan mesaj çıkarması gerektiğini" belirtti.

TIKLAYIN - ERDOĞAN: O HENDEKLERDE YOK OLACAKSINIZ

TIKLAYIN: DEMİRTAŞ'TAN 'ÖZ YÖNETİM' MESAJI

PKK militanlarının henüz şehre inmediğini vurgulayan Murat Karayılan, "direnişin Kürt gençleri öncülüğünde devam ettiğini, kendilerinin de sonuna kadar gençliğe destek olduklarını" söyledi.

Karayılan "Ateşle oynuyorsunuz. Böyle yapmaya devam ederseniz, gerilla da daha da fedaice katılacaktır. Ve artık Kürt halkı ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki bağ tamamen kopacaktır. Siz tank ve toplarla halkımızı ezerseniz, biz artık beraber yaşayamayız." diye konuştu.

'Lozan Antlaşması ortadan kalkıyor'

Karayılan "Özellikle Kobani ve Şengal'in başarısı ile Kürt halkının Orta Doğu'da temel bir aktör olduğu ortaya çıktı. Kürt halkı olmadan bölge yeniden dizayn edilemez (...) Kürt inkârı üzerinde şekillenen Lozan Antlaşması artık ortadan kalkıyor (...)Dolayısıyla, Davutoğlu daha bir yıl önce karar aldıklarını söylüyor ki bu doğrudur. Kobani başarısından sonra, daha Ekim ayı sonunda, Milli Güvenlik Kurulu Toplantısında topyekun savaş kararı aldılar." ifadelerini kullandı.

"Hendek kendini savunmadır. Kürt toplumu kendisini savunmak için hendek açmaya mecbur kalmıştır" diyen PKK yöneticisi "İşte 'Orada hendek var, PKK var, mecburen müdahale edilmesi gerekiyor ve bundan dolayı müdahale ediliyor' yaklaşımı ile yansıtıyor. Bu doğru değildir" diye konuştu.

Koruculara da çağrıda bulunan Karayılan "Kimse artık bu oyuna gelmemeli. Korucular gençlere saldırmamalı." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Konya'da yaptığı konuşmada PKK'ya yönelik operasyonların bölgede huzur sağlanana kadar devam edeceğini ifade edip "O evlerde, o binalarda açtığınız hendelerde yok olacaksınız" sözleriyle tepki gösterdi.

İlgili haberler