Diyarbakır'da protestolarda bir çocuk öldü

Telif hakkı hurriyet.com.tr

Diyarbakır'da HDP'lilerin Sur ilçesindeki sokağa çıkma yasağını protesto etmek için yaptığı yürüyüşün ardından çıkan olaylarda 16 yaşındaki bir kişi öldü.

Göğsüne kurşun isabet eden Şiyar Baran ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede kurtarılamadı.

Doğan Haber Ajansı'na göre, bölgede polis ekipleri zırhlı araçlarla geniş güvenlik önlemleri alırken, HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, polis müdürleriyle görüşerek yürüyüşe izin verilmesini istedi.

Polis yetkilileri, Yiğitalp'e Sur'a yürüyüşe izin verilmeyeceğini, Elazığ Caddesi üzerindeki polis barikatlarına kadar yürüyebileceklerini söyledi.

HDP Diyarbakır milletvekilleri Nursel Aydoğan, Sibel Yiğitalp, HDP ve DBP il başkanlarının da aralarında bulunduğu kalabalık grup, sloganlar atarak polis barikatına kadar yürüdü.

Burada yapılan konuşmanın ardından protestocular cadde üzerinde oturma eylemi yaptı.

Ajans, daha sonra bir grubun polise taş attığını, güvenlik güçlerinin bomba ve basınçlı suyla karşılık verdiğini, göstericilerin ara sokaklara dağılıp barikatlar kurduğunu aktardı.

Polisin bu gruplara da gaz bombası ve basınçlı suyla müdahale ettiğini belirten ajans, zaman zaman silah seslerinin duyulduğunu, bu sırada yaralanan Şiyar Baran'ın kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiğini duyurdu.