Rusya: Yeni yaptırımlar tekstili de içerebilir

Telif hakkı Rengin Arslan

Rusya, geçen ay bir savaş uçağının Türk hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle düşürülmesinin ardından Türkiye'ye yönelik "ikinci yaptırım paketini" hazırlıyor.

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Türkiye’den getirilen tekstil ve ayakkabı ürünlerinin yüzde 80’inin ülkeye ithalinin yasaklanmasını önerdi.

Rus RIA Novosti ajansının haberine göre, konuyla ilgili açıklamada bulunan Rusya Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Viktor Yevtunov, "Hükümete, Türk hafif sanayi ürünlerinin yasaklanması için teklifimizi sunduk" dedi.

Bu yasağın yürürlüğe girmesi halinde yerli üreticiler için olumlu şartların oluşacağını belirten Yevtunov, "Ancak karar ne olacak, henüz söyleyemem" diye konuştu.

Rusya'nın resmi gazetesi Rossiyskaya Gazeta haberi, "Sanayi Bakanlığı Türk teksil ürünlerinin ithalatının yasaklanmasını önerdi" başlığıyla duyurdu.

Başbakan Dimitri Medvedev'in Türkiye'ye yönelik "ikinci yaptırım paketini" bu hafta açıklanması bekleniyor.

Telif hakkı AFP

TIKLAYIN - RUSYA KIRMIZI HATTI ASKIYA ALDI, EKONOMİK YAPTIRIM AÇIKLADI

TIKLAYIN - RUSYA 24 SAATTE HANGİ KARARLARI ALDI?

TIKLAYIN - LALELİ'DE BAVUL TİCARETİ KRİZDE

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın verilerine göre, bu yılın Ocak-Eylül döneminde tekstil ve ayakkabı sektöründe Türk ürünlerinin payı yüzde 18,4 oldu.

Geçen yıl Türkiye'den gelen toplam tekstil ürünlerinin değeri ise 762,8 milyon dolar olarak hesaplandı.

Telif hakkı AP

Türk inşaatçılara kötü haber

Öte yandan, Rusya İnşaat Bakanı Mihail Men de Türk şirketlerinin ülkelerindeki inşaat pazarından yavaş yavaş çıkacaklarını söyledi.

Rus bakan, 2016 yılından başlayarak Türk şirketlerinin Rusya'da inşaat pazarındaki katılımlarının minimum düzeye indirilmeye başlanacağını açıkladı.

ITAR-TASS haber ajansına konuşan Men, "Her durumda şu an Türk şirketlerinin çalıştıkları büyük projeleri kökünden söküp atacak değiliz. Elbette bunlar sonuna kadar devam edecek. Ama yeni yıldan başlayarak, Türk şirketlerinin yeni projelere girişlerini minimize edecek belli bir karar alınacak." dedi.

Men, piyasadan çekilecek Türk inşaat şirketlerinin yaratacağı boşluğu Rus şirketlerinin dolduracağını ve bunun inşaat sektörü için "iyi olacağını" söyledi.

Rusya daha önce 1 Ocak 2016'dan itibaren Rus şirketlerin Türk vatandaşlarını işe almalarını yasaklamıştı. 31 Aralık 2015'e kadar sözleşme yapmış olanlar ise yasaktan etkilenmeyecek.

Karar bu haliyle inşaat şirketlerine yeni personel getirme imkanı veremeyeceği için sektöre büyük bir darbe olarak yorumlanıyor. Sadece devam eden büyük projeler için istisnai kota tanınması gündemde.