Sabiha Gökçen'de patlama:1 ölü, 1 yaralı, 3 uçakta hasar

Telif hakkı hurriyet.com.tr

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nın apronunda sabaha karşı meydana gelen ve bir temizlik görevlisinin ölümüne bir diğerinin yaralanmasına yol açan patlamada en az üç uçağın hasar gördüğü söyleniyor.

Başından ağır yaralanan Zehra Yamaç kaldığı Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılmış ancak kurtarılamamış, kolundan yaralanan Canan Çelik Burgucu'nun durumunun ağır olmadığı açıklanmıştı.

İstanbul Valisi Vasip Şahin patlamanın 02.05'te meydana geldiğini, nedeninin araştırıldığını söyledi.

İnceleme ve yeni ayrıntılar

Doğan Haber Ajansı'nın son haberinde, "patlamanın nedeniyle ilgili incelemeler sürerken, birbirine yüzlerce metre uzaklıkta bulunan 3 farklı noktada, park pozisyonundaki 3 uçakta patlamadan kaynaklanan parça hasarları oluştuğu görüldü" deniyor.

Haberde bu üç uçağın birbirine uzaklıklarının en az 200 metre olan, apronun üç ayrı bölgesinde bulundukları da kaydedildi.

Parçaların isabet ederek hasara yol açtığı ilk noktanın iki kadın işçinin de hedef olduğu 206 numaralı köprünün önünde park pozisyonundaki uçağın çok yakınında olduğu anlaşılıyor.

İkinci hasar ise, bu noktanın yaklaşık 350 metre ilerisinde 201 numaralı köprü yakınlarında tespit edildi. Uzman ekipler ilk incelemeleri sonucunda üçüncü hasarı da 180 metre uzaklıktaki 17 numaralı açık park pozisyonunda belirledi. Park halindeki bazı uçakların yolcu camı ve gövdeklerinde de parça çarpmasından kaynaklanan hasar tespit edildi. Hasar gören uçak sayısının en az 3 olduğu düşünülüyor.

Polisin havaalanını hedef alan bir saldırı ihtimalini gözönünde bulundurduğu kaydediliyor ama henüz patlamanın sebebi kesinlik kazanmış değil.

Havalimanı: Aksama yok

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş de bir açıklama yayınladı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Terminal işletmesini yapmakta olduğumuz İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nın apron bölgesinde 23.12.2015 tarihinde gece saat 02:00 civarında nedeni henüz belirlenemeyen bir patlama meydana gelmiştir. Patlamanın nedeni ile ilgili yetkililerin araştırmaları devam etmektedir.

"Terminalimizde uçak iniş kalkışlarında hiçbir sorun yaşanmamakta olup, uçuş operasyonu sorunsuz bir şekilde devam etmektedir. Kamuoyunun ve yolcularımızın bilgisine sunarız".

Pegasus'dan açıklama

Pegasus firmasından yapılan açıklamada da benzer ifadeler yer aldı:

''23 Aralık 2015 Çarşamba günü sabah 02:05'te, İstanbul Sabiha Gökçen havalimanında, uçak park sahasında henüz sebebi belirlenememiş bir patlama gerçekleşmiştir. Patlama sırasında, patlamanın gerçekleştiği alana yakın bir Pegasus uçağında bulunan 2 temizlik görevlisi arkadaşımız yaralanmış ve hastaneye sevk edilmiştir.

"Olay sırasında körükte ya da uçağımızda yolcu bulunmamaktaydı. Havalimanı normal operasyonuna devam etmektedir.''