AKP'nin yeni anayasa ikilemi: MHP'yle mi yoksa HDP'yle mi?

Telif hakkı AP

Türkiye yeni yıla yeni bir anayasa tartışmasıyla giriyor. Daha önce muhalefetle konuyu görüşeceğini açıklayan ve randevu talep eden Başbakan'a ilk yanıt CHP'den geldi.

Kılıçdaroğlu görüşme için 30 Aralık tarihini işaret etti. HDP de aynı tarih için olumlu yanıt verdi. MHP Lideri Devlet Bahçeli ise Davutoğlu'na 4 Ocak için randevu verdi.

Ancak partilerin kırmızı çizgileri nedeniyle AKP, süreçte özellikle MHP ve HDP arasında tercih yapmak zorunda kalacak gibi görünüyor.

Davutoğlu, bir süredir gündemde tuttuğu muhalefetle temas konusunda ilk adımı önceki gün atmıştı.

Başbakanlık, CHP Genel Merkezi'ni arayarak randevu için zemin yoklamıştı.

TIKLAYIN - Erdoğan: Türkiye'de sistem fiilen değişti

Kurmaylarıyla görüş alışverişi yapan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ise akşam saatlerinde randevu için 30 Aralık tarihinin uygun olacağı yanıtını vermişti.

Başbakanlık CHP'nin ardından HDP ve MHP ile de temasa geçti. HDP ile yapılan görüşmede, randevunun CHP ile aynı gün, yani 30 Aralık'ta gerçekleşip gerçekleşmeyeceği konusunda zemin yoklandı.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, 30 Aralık için bir planlama yapılabileceğini söylerken, "Biz herkesle görüşmeye hazırız. Bu randevu talebine de olumlu cevap vereceğiz. Umarım, görüşme yaşanan sıkıntıların giderilmesinde faydalı olur" ifadelerini kullandı.

Telif hakkı REUTERS

Baluken'in bu açıklamalarından dakikalar sonra randevu için "tamam" denildi.

MHP ise, randevu için 4 Ocak tarihini işaret etti.

Gündemde 5 başlık var

Dün yapılan son temasların ardından, görüşme adresi TBMM olarak belirlendi. Buna göre Başbakan 30 Aralık'ta saat 13.00'te Kılıçdaroğlu, 16.00'da Demirtaş, 4 Ocak 14.00'te de Bahçeli ile bir araya gelecek.

Davutoğlu'nun liderlere beş başlıkla gitmesi bekleniyor.

Başbakan Davutoğlu'nun daha önce sinyallerini verdiği bu başlıklar, "bütçenin bir an önce çıkarılması", "anayasal reformlar dahil, uzlaşılan reformların yaşama geçirilmesi", "partilerin ortak vaatleri olan emeklilik maaşı dahil olmak üzere hazırlanacak paketin çıkartılması", "anayasa konusunun ciddiyetle tartışılması" ve "iç tüzük konusunda genel kurul çalışmalarının 'yasama' ve 'tartışma' günleri olarak ayrılması" olarak sıralanıyor.

Kırmızı çizgiler şekillendirecek

Her ne kadar Davutoğlu'nun dosyasında 5 başlık bulunsa da randevuların "yeni anayasa tartışmaları" etrafında şekillenmesi bekleniyor.

Telif hakkı AP

Bu konuda CHP, Anayasanın ilk 4 maddesi ile Başkanlık Sistemi tartışmasının, kendisi açısından "kırmızı çizgi" olduğunu açık bir şekilde ifade ediyor.

TIKLAYIN - HDP'li Fırat ve Doğan: Başkanlık sistemi tartışılabilir

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, bu yöndeki sorulara daha önce "ilk 4 madde değişmez. Eğer bir kırmızı çizginiz var mı derseniz, ilk 4 madde CHP'de kırmızı çizgiler" karşılığını vermişti.

CHP gibi MHP de "ilk 4 madde" hassasiyetini randevuda gündeme getirmeye hazırlanıyor.

Seçim kampanyası sırasında sık sık bu vurguyu yapan MHP de önceliklerini "resmi dil ve bayrağın tartışılmazlığı, din ve vicdan hürriyetini garanti altına alacak şartların teminat altına alınması, üniter yapı ve sınırların tartışılmazlığı ve demokrasi, sosyal hukuk devleti" olarak belirledi.

AKP tercih yapmak zorunda

HDP açısından ise anayasa tartışmaları öz yönetim tartışmasının gölgesinde geçecek gibi görünüyor.

7 Haziran seçimleri kampanyasında 'Erdoğan'ı başkan yaptırmama' söylemini kullanan HDP içinde 1 Kasım seçimleri sonrası başkanlık sistemiyle ilgili farklı isimlerden farklı yorumlar geldi.

Telif hakkı AFP

HDP cephesinde, başkanlık sisteminin nasıl tartışılması gerektiğine dair bakışın değişip değişmediği netleşmedi.

HDP'nin "öz yönetim" konusundaki duruşu nedeniyle AKP'nin iki partiyle birlikte süreci götürmesi neredeyse imkansız.

Dolayısıyla AKP'nin daha sürecin başında MHP ile HDP arasında tercih yapması gerekecek.

Taraflar yeni yılla birlikte yeni anayasa konusunda görüşlerini masaya koyacak ancak, sandalye çoğunluğu nedeniyle AKP'nin hangi partiyle uzlaşma arayacağı, yeni dönemin yol haritasını da ortaya çıkartacak.

İlgili haberler