Almanya: Göçmen pansiyonlarında 'kundaklama şüphesi'

Telif hakkı Reuters

Almanya'nın güneyindeki Bavyera eyaletinde mültecilerin kaldığı iki pansiyonda çıkan yangında 7'si genç, 12 kişi yaralandı.

Wasserstein'deki yangınlarla ilgili olduğu suçlamasıyla bir kişi tutuklandı. Polis, olayın kundaklama olduğundan şüpheleniyor.

Pansiyonda yaralananların durumunun ağır olmadığı bildirildi.

Almanya'ya bu sene giden mülteci ve göçmen sayısı 1 milyondan fazla. Ülkeye girenlerin ilk durağı genelde Bavyera oluyor.

Alman Die Zeit gazetesinin araştırmasına göre ülkedeki mülteci pansiyonlarına bu yıl 200'den fazla saldırı düzenlendi. Fakat saldırganlardan yalnızca birkaçı ceza aldı.

Almanya 'mülteci sayısını azaltabilir'

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, da Noel mesajında mültecilerin durumundan bahsedip "İyi niyet ve profesyonellikte, aynı zamanda doğaçlama çalışmada kapasitemizin ne olduğunu gösterdik" dedi.

Cumhurbaşkanı, mültecilere yönelik tepkiler için de "Savunmasız insanlara yönelik kundaklama ve saldırılar cezayı hak ediyor" diye konuştu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de geçen hafta, Almanya'nın merkez sağ partinin eleştirisine yanıt olarak 'mülteci sayısını azaltabileceğini' söyledi.

Almanya'ya giden mültecilerin yüzde 40'ına yakını güvenli görülen Arnavutluk ve Kosova gibi Balkan ülkelerinden çıkıyor. Diğer mültecilerin çoğu da Suriye, Irak ve Afganistan'dan ülkeye varıyor.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), bu yıl Avrupa'ya geçmeye çalışan göçmenlerden 3716'sının öldüğünü veya kaybolduğunu söylüyor.

İlgili haberler