Erdoğan'dan Demirtaş'a: Eş başkanın yaptığı ihanettir

Telif hakkı AP

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, HDP'yi ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı eleştirip 'provokasyon yapmak ve ihanet etmekle' suçladı.

Erdoğan, Suudi Arabistan ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı'nda yaptığı basın açıklamasında "Malum eş başkan hafta sonu Rusya ziyareti sonrasında, bir takım hezeyanlar ifade etmiştir. Bu eş başkanın yaptığı bir provokasyondur, ihanettir" dedi.

HDP'nin de dahil olduğu Demokratik Toplum Kongresi (DTK), hafta sonu düzenlenen olağanüstü kongrede 'özerk bölgeler ve öz yönetim oluşturulması' çağrılarında bulunmuş ve öz yönetimlere dair 14 madde sıralamıştı.

TIKLAYIN: ÖZ YÖNETİM ÇAĞRILARI NE ANLAMA GELİYOR?

TIKLAYIN: AKPLİ ESKİ MİLLETVEKİLİNDEN 'ÖZ YÖNETİM TEPKİSİ'

TIKLAYIN: DTK'DAN 'BİZ AYRILIKTAN SÖZ ETMİYORUZ' AÇIKLAMASI

'Özerklik' açıklamaları nedeniyle Demirtaş ile Sırrı Süreyya Önder, Hatip Dicle, Kamuran Yüksek, Selma Irmak ve Sebahat Tuncel hakkında soruşturma başlattı.

Erdoğan, "Bölücü örgütün siyasi uzantıları, mevcut durumdan istifade ile ağızlarındaki baklayı çıkarmaya başladılar (…) Türkiye üzerinde ameliyat yapmak isteyen herkes, boyunun ölçüsünü almıştır. Bunlar da alacaktır" dedi ve konuşmasına şöyle devam etti:

"Biz bu açıklamaların gerçek sebebini biliyoruz. Bölgedeki kardeşlerimizin sağduyusu, başarılı operasyonlarla adım adım yok olan örgüte bu tür provokasyonlarla suni teneffüs yapmaya çalışmaktalar. Ne örgüt, ne de kuklası olanlar kendilerini bekleyen akıbetten kurtulamayacaktır."

'Fırat'ın batısına geçildiği haberi kesin değil'

Erdoğan, 'Türkiyelileşme' tartışmalarına ilişkin olarak da HDP'yi şu sözlerle eleştirdi:

"Ele saz almakla veya Nişantaşı'nda tur atmakla Türkiye partisi olunmuyor. Türkiye partisi olmak için tüm Türkiye'de saygı duymak gerekir halkın değerlerine. (…) Sen hangi akla kalkıp da Türkiye'nin mevcut üniter yapısı içerisinde devlet kurmaktan bahsediyorsun."

Telif hakkı AFP

Cumhurbaşkanı bölgede yürütülen askeri operasyonlarla ilgili de "Yurtiçinde ve yurtdışında etkisiz hale getirilen terörist sayısı 3 bini aşmış vaziyette" dedi ve operasyonların devam edeceğini söyledi.

Erdoğan, gazetecilerin Suriye'nin kuzeyinde YPG'nin ilerleyişi ve YPG'nin de dahil olduğu Suriye Demokratik Güçleri'nin Tışrin Barajı'nı ele geçirdiklerine ve Fırat'ın batısına geçtiklerine dair açıklamalarına ilişkin bir soruya da şu yanıtı verdi:

"Bu konuyla ilgili olarak kendi güvenlik güçlerimizin henüz barajdan batıya doğru geçildiğine yönelik kesin bir haber söz konusu değil. Özellikle Cerablus'ta DAİŞ'e yönelik attığımız bir adım var. Birinci derecede DAİŞ'ten temizlemek. Bu adım devam etmektedir."

"Görüyorsunuz Irak'ta da, mevcut gelişme DAİŞ'in sökülüp atılması, diğer yerlerde de böyle olacaktır. O ülkenin milli güçlerinin sağlam durması karşısında durmaya hali olmaz. Bu noktada kararlılığımız çok açıktır. PKK'ya karşı verilen mücadele aynı şekilde devam edileceği gibi, bunun bir yansımasıdır. Kararlı bir şekilde adım atmaya devam edeceğiz."

İlgili haberler