Türkiye ve S. Arabistan 'stratejik işbirliği konseyi kuracak'

Telif hakkı REUTERS

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adel el Cubeyr, "Suudi Arabistan ve Türkiye arasındaki işbirliğini güçlendirmek amacıyla iki ülke arasında stratejik işbirliği konseyi kurulmasına dair ihtiyaç konusunda uzlaşıldığını" söyledi.

Cubeyr, başkent Riyad'da Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile düzenlediği ortak basın açıklamasında şöyle konuştu:

"Toplantı, iki ülke arasında üst düzey bir stratejik işbirliği konseyi kurulması arzusunu üretti".

TIKLAYIN - Suudi Arabistan'da rekor bütçe açığı

Açıklama, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve yanındaki heyetin Suudi Arabistan'a ziyareti sırasında gerçekleştirildi.

Cubeyr, konseyin iki ülke arasındaki güvenlik, askeri, ekonomi, ticaret, enerji ve yatırım alanlarındaki ilişkilerine dair işlevi olacağını söyledi.

Anadolu Ajansı'nın haberinde ise şu ifadeler yer aldı:

"Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Erdoğan'ın Suudi Arabistan'a yaptığı ziyaret vesilesiyle, Al Yamama Sarayı'nda gerçekleşen görüşmede, her iki ülkenin dost, kardeş ve stratejik ortak olduklarına işaretle, bölgenin kritik bir süreçten geçtiği bu dönemde, Türkiye ve Suudi Arabistan'ın işbirliği içinde hareket etmelerinin önemine vurgu yapıldı.

"Bu çerçevede iki ülke arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin kurulması konusunda mutabakata varıldı."

"Alluş'un öldürülmesi barışa hizmet etmiyor"

Aynı basın toplantısında Cubeyr, Suriye'de Beşar Esad yönetimi muhalifi silahlı İslamcı gruplardan İslam Ordusu'nun lideri Zehran Alluş'un geçen hafta bir hava saldırısında öldürülmesini eleştirdi.

Telif hakkı AP

Alluş, Cuma günü Şam'ın doğusundaki bir dış mahallesinde gerçekleştirilen bir hava saldırısı sonucu ölmüştü.

Cubeyr, "Zehran Alluş'un Suriye'de barışçı bir çözümü savunduğunu ve IŞİD'e karşı savaştığını, o ve onun gibilerinin öldürülmesinin Suriye'deki barış sürecine katkı sunmadığını" söyledi.

Suriye'de faaliyet gösteren 100'den fazla muhalif grup yaklaşık iki hafta önce Riyad'da bir toplantı düzenlemişti.

Heyette Mevlüt Çavuşoğlu dışında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Maliye Bakanı Naci Ağbal da bulunuyor.

Ziyaret kapsamında Erdoğan, bugün başkent Riyad'da Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud ile bir araya gelmişti.