30 Aralık İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

Guardian gazetesinde yer alan bir habere göre, dünyada yaklaşık 200 milyon adet Kalaşnikof (AK 47) var. Yani her 35 kişiye bir tüfek düşüyor.

TIKLAYIN: SINIRLARI, İDEOLOJİLERİ AŞAN SİLAH

İki yıl önce 94 yaşında ölen Sovyet general Mihail Kalaşnikof tarafından tasarlanan ve Sovyet ordusunda ilk kez 1948'de kullanılan silahın 200'den fazla modeli bulunuyor.

Silah uluslararası ticaret için meşru olarak 30'dan fazla ülkede üretiliyor. En fazla üretim Çin'de yapılıyor.

Ancak yasal silahlar kısa sürede karaborsaya düşüyor.

Çin genel olarak Afrika ülkelerine silah satıyor.

'Balkanlar'da 100 euroya satılıyor'

Buraya gönderilen silahlar ya düşük maaş alan askerlerin Kalaşnikof'larını satmaları ya da devletlerin diğer ülkelerdeki isyancı gruplara silah satışıyla karaborsaya düşüyor.

Dünya genelinde yılda ortalama bir milyon AK silah üretiliyor.

1980'ler ya da öncesinde üretilmelerine rağmen Batı Balkanlar, eski Sovyet cumhuriyetleri ve Afrika'da hâlâ çalışır durumda olan on milyonlarca Kalaşnikof var.

Sadece Arnavutluk'ta 1997'deki çatışmalardan sonra 750 bin Kalaknikof kayboldu.

Kalaşnikoflar, dayanıklı oluşlarıyla tanınıyor.

Aracılar tarafından yenilenen eski silahlar, terör grupları ve suç çeteleri tarafından kullanılıyor.

'Çölde de çalışıyor, Sibirya'da da'

İngiltere'de yaşayan Mark Mastaglio adlı bir balistik uzmanı, "Çok kolay bir silah. Bu yüzden Kalaşnikof taşıyan 12 yaşında çocuklar görüyorsunuz. Çok sağlam. Çöllerden, Sibirya'ya her koşulda çalışıyor. Çok dayanıklı. Bu yüzden çok popüler.

Sırbistan'da çoğu AK tipi 900 bin kadar yasa dışı silah olduğu tahmin ediliyor. Bosna'daki yasa dışı silah sayısının da 750 bin civarında olduğu belirtiliyor.

Aleksander Radiç adlı silah uzmanı, 1990'lardaki savaştan sonra herkesin silahlarını evlerine götürdüğünü belirterek "Birkaç yıl her ihtimale karşı silahlarını sakladılar. Sonra da kara borsada satmaya başladılar. Silah 100 euroya kadar düştü" diyor.

Avrupa'da bu silahların 4.500 euroya kadar satılabildiği kaydediliyor.

Paris'te 13 Kasım'da 130 kişinin öldürüldüğü saldırılarda kullanılan silahların Balkan kökenli olduğu belirtiliyor.

'Orgazm, prostat kanserini önlüyor'

ABD'de Harvard Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, her gün bir orgazmın prostat kanserine yakalanma risikini yaklaşık dörtte bir oranında azalttığına işaret ediyor.

Daily Telegraph gazetesinin haberine göre, orgazm ayrıca bağışlık sistemini güçlendiriyor, uykuyu iyileştiriyor ve hatta erkekleri kalp hastalıklarına karşı koruyor.

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin Brigham and Women Hospital ile birlikte gerçekleştirdiği araştırma, ayda 21 kez orgazm olanların prostat kanserine yakalanma riskinin yüzde 22 daha az olduğunu ortaya koydu.

Uzmanlara göre, orgazmın cinsel ilişki yoluyla olması gerekmiyor. Mastürbasyon da aynı faydaları sağlıyor.