Erdoğan'ın 'Hitler Almanyası' göndermesi tartışma yarattı

Telif hakkı AFP

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Perşembe günü başkanlık sistemiyle ilgili bir açıklamasında 'Hitler Almanyası'ndan bahsetmesi tartışma yarattı.

Erdoğan'ın sözleriyle ilgili ulusal ve uluslarası basında çıkan haberler üzerine Cumhurbaşkanlığı, "sözler çarptıldı" açıklamasını yaptı.

Erdoğan Perşembe günü, Suudi Arabistan gezisi sonrası yaptığı açıklamada halkla arama konferansları ve başkanlık sistemine değinmişti.

Erdoğan ne demişti?

Erdoğan şu ifadeleri kullanmıştı:

"Üniter devlette başkanlık sistemi yoktur diye bir şey yok. Şuan zaten dünyada bunun örneği var geçmişten buyana da var. Yani Hitler Almanyası'na baktığınızda orada da bunu görürsünüz. Daha sonra değişik ülkelerde bunun örneğini görürsünüz.

"Yeter ki bütün mesele o başkanlık sisteminin uygulamada halkını rahatsız eden bir yapısı karakteri olmasın.

"Yani uygulamada siz eğer adalet dağıtıyorsanız halkın aradığı nedir adalettir. Bu olduğu anda zaten sıkıntı olmaz. Yani başkanlık sistemlerinde A'dan Z'ye pirüpaktır ifadesini kullanamayız."

"Erdoğan'ın Hitler'i övdü" haberleri

Bu sözler hem ulusal hem de uluslararası basında geniş yer tuttu.

Çeşitli medya kuruluşları, Erdoğan'ın Hitler'i olumlu bir örnek olarak gösterdiğini bildirdi.

Konu İngiltere medyasında da büyük yer buldu.

Daily Telegraph haberinde, “dünyada ilk kez Erdoğan’ın, anayasal reformları için Hitler Almayası’nı pozitif bir rol modeli olarak kullandığını” yazdı.

Independent ve Guardian, “Erdoğan’ın Hitler Almayası’ndan etkili bir yönetim örneği olarak bahsettiğini” belirtti.

Cumhurbaşkanlığı: Açıklama çarpıtıldı

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Erdoğan'ın başkanlık sistemiyle ilgili açıklamarında yaptığı Hitler Almanyası benzetmesinin medyada çarpıtıldığı belirtildi.

Açıklamada Erdoğan'ın altını çizdiği üç nokta şöyle sıralandı:

"1) Başkanlık sistemi üniter devletlerde de olur. Başkanlık sistemi, federalizme dayanmak zorunda değildir.

2) Hem parlamenter hem de başkanlık sisteminde esas olan, adalet ilkesinin uygulanması ve halkın beklentilerinin karşılanmasıdır.

Telif hakkı REUTERS

3) İster parlamenter ister başkanlık modeli olsun, sistem kötüye kullanıldığında, Hitler Almanyası'nda olduğu gibi ortaya felaketle sonuçlanan kötü yönetimler çıkabilir. Ne parlamenter sistem ne de başkanlık sistemi, bu tür sonuçların ortaya çıkmasına tek başına engel olamayabilir. Önemli olan millete hizmet eden adil bir yönetim tarzının benimsenmesidir."

Açıklamada, "bazı basın kuruluşlarının 'Erdoğan, etkili başkanlık sistemine örnek olarak Hitler Almanyası'nı gösterdi' şeklinde haber yapmasının tarafsız ve dürüst habercilik ilkeleriyle bağdaşmadığı" belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Böyle bir benzetme söz konusu değildir. Holokostu ve antisemitizmi, İslamofibiyle beraber bir insanlık suçu olarak ilan eden Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadelerinin Hitler Almanyasına olumlu bir gönderme gibi yansıtılmaya çalışılması kabul edilemez."