Erdoğan: HDP Eş Başkanlarının sözleri anayasa suçu

Telif hakkı www.hurriyet.com.tr

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın son açıklamalarının "Anayasa suçu" olduğunu söyledi.

Erdoğan, “Dokunulmazlıklarının kaldırılması suretiyle başlayacak süreç, terörle mücadele açısından ülkemizdeki havayı da olumlu yönde etkileyecektir” dedi.

Suudi Arabistan gezisi sonrası uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, HDP Eş Başkanlarına atfen, "Haklarında Cumhuriyet Başsavcılıklarının başlattıkları süreçler var. Bu konular takip edilmeli. Parti kapatma olayı gündeme dahi gelmemeli. Ama suçu irtikap eden milletvekili, belediye başkanı veya başkaları olabilir. Bunlar bunun bedelini ödemek durumundadır" diye konuştu.

"Ülkeyi parçalayıp bölmeye yönelik mesajları kabul etmemiz mümkün değil" diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Devlet içinde devleti kabul etmemiz asla mümkün değil. Bunlara karşı gerekli cevabın verilmesi, müeyyide uygulanması, yargı mekanizmasının devreye girmesi suretiyle atılması gereken adımlar var. Meclis’te 160’ı aşkın dosyaları var. Bunlar gözden geçirildiği zaman neyi kapsıyor, masaya yatırılacak ve ona göre adım atılacaktır."

TIKLAYIN - ERDOĞAN: EŞ BAŞKANIN YAPTIĞI İHANETTİR

TIKLAYIN - HDP'DEN ERDOĞAN VE DAVUTOĞLU HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Telif hakkı Hatice Kamer

Cumhuriyet Başsavcılığı, Demokratik Toplum Kongresi'nin (DTK) geçen haftaki özerklik toplantısı ile ilgili olarak soruşturma başlatmıştı.

DTK 'Öz yönetimlerle ilgili siyasi çözüm deklarasyonu' yayımlamış; 'Demokratik özerk bölgeler' oluşturulmasını önererek, öz yönetim ilanlarının Kürt halkı tarafından benimsendiği belirtmişti.

Telif hakkı Hurriyet

HDP Eş Başkanları da bildiriye destek vermişlerdi.

'Kürt bandına 'Evet' demeyiz'

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Erdoğan gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye'nin kuzeyindeki son gelişmelere de değindi.

Erdoğan, YPG'nin Fırat'ın batısına geçtiği yönünde bir bilgi almadığını, "böyle birşey varsa gereğinin yapılacağını" söyledi.

Cumhurbaşkanı, "Azez'e YPG’nin gelmesini izlemek, kabul edilir değildir. O zaman tamamıyla bizim güneyimizde, Suriye’nin kuzeyinde bir Kürt bantı oluşur ki, buna 'Evet' demek mümkün değildir" dedi.

İlgili haberler