'Silopi'de iki mahalle boşaltıldı'

Telif hakkı .

Şırnak'ın Silopi ilçesinde operasyonların sürdüğü Başak ve Barbaros mahallesinin boşaltıldığı, mahalle sakininin kimlik kontrolü için ilçe Emniyete Müdürlüğü'ne götürüldüğü belirtiliyor.

Mahalle sakinleri BBC Türkçe'ye, bugün güvenlik güçlerinin mahalleden ayrılmaları için anonslar yaptığını söyledi.

Bunun üzerine birçok kişinin mahalleden ayrıldığı ve kimlik kontrolü için Silopi İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü belirtiliyor.

'Birçok kişi açık havada bekletiliyor'

Soyadını vermek istemeyen, Fatma adlı Barbaros mahallesi sakini, aralarında yaşlı ve çocukların da olduğu birçok kişinin emniyet müdürlüğü önünde beklediğini söyledi.

Fatma uygulamaya tepki gösterdi:

"Hava buz gibi, şu an burada yüzlerce yaşlı, çocuk, genç, kadın, insan var. Kimileri hasta. Etrafımızda bir o kadar polis var ve bir yere gitmemize izin vermiyorlar."

"Dün geceden itibaren çok yoğun top atışları yapılıyor. Anons yaptılar, 'evlerden çıkın yoksa siz de ölürsünüz' dediler. Biz de mecburen çıktık. Çoluğumuz, çocuğumuz çok korktu, perişan olduk. Bizi nereye götüreceklerini bilmiyorum."

HDP'li vekil: Bir sivil öldü

İde adlı bir mahalle sakini ise kendilerine, kimlik kontrolünden sonra spor salonuna götürüleceklerinin söylendiğini belirtti:

"Tek tek kimlik sorgusu yapılıyor. Burada bir sürü insan var ve sorgulama sırasında hepimiz dışardayız. Hava buz gibi soğuk. Bir sürü yaşlı, çocuk var. Sorgudan sonra spor salonuna götürüleceğimizi söylüyorlar. Biz de sıramızı bekliyoruz".

BBC Türkçe'ye konuşan HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, operasyonlar kapsamında söz konusu iki mahallede yoğun top atışlarının yapıldığını söyledi.

İrmez, "Bu sabah evler boşaltın diye anons yapılmış. Ama insanların evden çıktığı sırada bile ateşin kesilmediği ve bu sırada Barbaros sakinlerinden bir kadının hayatını kaybettiği bilgisi geldi" dedi.

İlçedeki son durum ve yeni sivil ölümü iddiasını sormak üzere Şırnak Valiliği, Silopi Kaymakamlığı ve Silopi İlçe Emniyet Müdürlüğü'nü aradık ancak yetkililere ulaşamadık.