Suudi Arabistan, İran ile diplomatik ilişkileri kesti

Telif hakkı EPA
Image caption Şii Şeyh el Nimr'in idamına tepki gösteren protestocular Tahran'daki Suudi Arabistan büyükelçiliğini bastı.

Suudi Arabistan, Şii din adamı Şeyh Nimr El-Nimr'in idam edilmesine Tahran'ın tepki göstermesi ve Suudi Arabistan'ın İran'daki temsilciliklerine saldırılması üzerine İran'la diplomatik bağları kopardığını duyurdu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr'nin açıklaması, protestocuların Tahran'daki Suudi Arabistan Büyükelçiliği binasına girmesinin ardından geldi.

Cubeyr, Suudi Arabistan'daki tüm İranlı diplomatların 48 saat içinde ülkeyi terk etmeleri gerektiğini söyledi.

Suudi bakan, Riyad'ın da diplomatlarını Tahran'dan çektiğini belirtti.

TIKLAYIN: İDAM EDİLEN Şİİ ŞEYH EL NİMR KİMDİR?

TIKLAYIN: İRAN'DAN 'İLAHİ İNTİKAM' AÇIKLAMASI

TIKLAYIN: ŞİİLERDEN İDAMA TEPKİ

Telif hakkı epa
Image caption Suudi bakan, İranlı diplomatların Suudi Arabistan topraklarını terk etmesini istedi.

İran'ın, Suudi Arabistan'ın güvenliğini baltalamasına izin vermeyeceğini belirten Cubeyr, Tahran'ı "bölgeye terörist hücreleri yerleştirmek ve silah dağıtmakla" suçladı.

Basın açıklamasında Cubeyr, "İran'ın tarihi, Arap meselelerine yönelik düşmanlığı ve olumsuz müdahaleleriyle dolu. Bu da her zaman yıkımı da beraberinde getiriyor" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Kirby de, "Bölgedeki liderleri, gerilimi dindirmeye yönelik olumlu adımlar atmaları konusunda uyarmaya devam edeceğiz. Diplomatik katılım ve doğrudan iletişimin esas alınacağına inanıyoruz" diye konuştu.

Temsilciliklere saldırı

Suudi Arabistan'ın 'terörizm' suçlamasıyla Şii Şeyh Nimr'in de aralarında olduğu 47 kişiyi idam etmesi üzerine, İran'ın dini lideri Ayetullah Hamaney, Riyad'ın 'ilahi intikamla' yüz yüze geleceğini söyledi.

Hamaney, Şeyh Nimr için 'barışçıl davranan bir şehit' ifadesini kullandı.

İdama tepki gösteren protestocular Cumartesi gecesi Tahran'daki Suudi Arabistan büyükelçilik binasını basıp binayı ateşe verdi. Kalabalık daha sonra polis müdahalesiyle uzaklaştırıldı.

Telif hakkı EPA

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, olayda diplomatlarının zarar görmediğini duyurdu.

Cumartesi sabahı idam edilen 47 kişinin çoğu, son 10 yılda El Kaide saldırılarıyla bağlantılı olmakla suçlanan Sunnilerdi.

56 yaşındaki Şeyh Nimr, 2012 yılında Suudi Arabistan'ın monarşi yönetimini eleştirip ülkede seçim yapılması çağrısında bulunmuş ve hükümet karşıtı protestolara katılmıştı.

Telif hakkı AFP
Image caption Nimr, Suudi Arabistan yönetimini eleştiriyordu.

Nimr, aynı yıl hükümete yönelik eleştirileri nedeniyle tutuklandı. Nimr'in idam edilmesi kararı da 2014 yılı Ekim ayında onaylandı.

El Nimr'in idam edilmesinin ardından, ülkenin Şiilerin yoğun yaşadığı doğu vilayetinde, Irak'ta ve Bahreyn'de gösterileri düzenlendi.

Irak'ın Şii liderlerinden Ayetullah Ali Sistani idam için "adaletsiz bir saldırı" dedi.

Lübnan'daki Şii Hizbullah hareketinin lideri Hasan Nasrallah da Pazar günü Suudi Kraliyet ailesine yönelik en sert sözlü tepkisini gösterip, aileyi dünya genelinde 'Şii-Sünni iç savaşını ateşlemeye çalışmakla' suçladı.

İlgili haberler