Erdoğan: S.Arabistan'daki idamlar iç hukuk meselesi

Telif hakkı AFP

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan-İran kriziyle ilgili olarak Tahran'a tepki gösterirken, Suudi Arabistan'ın idam kararının iç hukuk meselesi olduğunu söyledi.

Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bazı muhtarları ağırlayan Erdoğan, "Şu anda Suudi Arabistan'da yapılan iç hukuk meselesidir. Bunların 46'sı Sünnidir, bir tanesi de Şiadır. Bu onların kararı, tasvip edip etmemek ayrı konu. Mısır'da bine aşkın insan hakkında idam kararı verildi. Ey dünya nerdesin?" dedi.

TIKLAYIN - Ankara, İran-Suudi krizinde ip üstünde yürümeye çalışıyor

Cumurbaşkanı İran'ı şu sözlerle eleştirdi:

"Mezhep görüntüsü altında sergilenen tavırların gölgesinde bölgesel iktidar inşa etme çabasını gayet iyi biliyoruz. Suudi Arabistan'ın büyükelçiliğinin yakılması, yıkılması asla uluslararası münasebetler açısından kabul edilir bir yaklaşım değildir. Biz bunu tasvip etmiyoruz demek o ülkelerin yönetimlerini kurtarmaz. Sen gerekli tedbirleri aldın mı acaba?"

TIKLAYIN - 5 soruda Suudi Arabistan - İran gerilimi

Suudi Arabistan'ın önde gelen Şii din adamlarından Şeyh Nemr Bakır En-Nemr dahil 47 kişiyi idam ettiğini açıkladığı 2 Ocak'tan bu yana Tahran ile Riyad arasında artan gerilim, bölgesel bir krize dönüşüyor.

Telif hakkı EPA

Kurtulmuş, S.Arabistan'ı uyarmıştı

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş önceki gün yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan'ı "siyasi idam cezaları" ile ilgili olarak uyarmıştı.

Kurtulmuş İran'a ise 'yabancı ülkelerdeki diplomatik elçiliklerin Viyana Sözleşmesi çerçevesinde korunmasına' yönelik sorumluluklarını hatırlatmıştı.

Dün Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan resmi açıklamada ise sadece İran'ın yükümlülüklerine vurgu yapılmış, Başbakan Ahmet Davutoğlu da AKP Meclis Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasına yansıyan temkinli tavrı sürdürmüştü.

İlgili haberler