S.Arabistan-İran gerilimi: BM'den İran'a kınama

Telif hakkı AP

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Şii din adamı Nimr El-Nimr'in idamını protesto eden İranlı göstericilerin Tahran'daki Suudi büyükelçiliğine saldırmasını sert bir dille kınadı.

Kınamada Suudi Arabistan'ın El-Nimr'i idam etmesine ise değinilmedi.

BMGK'nın, Suudi Arabistan'ın mektubu üzerine yaptığı açıklamada, Tahran'daki Suudi büyükelçiliğine ve Meşhed kentindeki konsolosluğa yapılan saldırılar kınandı.

BM, İranlı yetkililere ülkedeki diplomatik misyonların korunması ve bu konudaki uluslararası yükümlülüklere uyulması çağrısında bulundu.

Açıklamada taraflardan diyaloğu sürdürmeleri ve bölgede tansiyonu düşürecek adımlar atması da istendi.

Ancak BM'nin metninde gerginliği başlatan olay olan Şii din adamı El Nimr'in idamından bahsedilmedi.

TIKLAYIN: İDAM EDİLEN Şİİ ŞEYH NİMR KİMDİR?

Suudi Arabistan, ülkedeki Şii azınlığın önde gelen liderlerinden El Nimr'i Cumartesi günü "terörizmle" suçlayarak idam etmişti.

İran'da büyük tepki çeken idamı protesto edenler Suudi Arabistan'ın Tahran büyükelçiliğine saldırarak binayı ateşe vermişti.

Telif hakkı EPA

Nimr ile aynı gün 46 Sünni el Kaide zanlısı da "terörizm" suçlamasıyla idam edildi.

"İran iç işlerimize karışmasın"

Suudi Arabistan'ın BM büyükelçisi Abdullah el-Muallimi, iki ülke arasındaki sorunun "İran, başka ülkelerin iç işlerine karışmayı durdurursa çözülebileceğini" söyledi.

Riyad daha önce de İran'ın Arap ülkelerin iç işlerine karıştığını iddia etmişti.

Muallim İran'ı Suriye ve Yemen'de sürmekte olan iç savaşlarda olumsuz ve gerginliği kışkırtıcı bir politika izlemekle de suçladı.

TIKLAYIN: 5 SORUDA SUUDİ ARABİSTAN-İRAN GERİLİMİ

Telif hakkı AFP

İdama İran'dan gelen tepkiler üzerine Riyad, Tahran ile diplomatik bağlarını kestiğini açıkladı ve Suudi Arabistan'daki İranlı diplomatlardan Çarşamba gününe kadar ülkeyi terk etmelerini istedi.

Suudi Arabistan İran ile ticari ilişkileri de keseceğini ve hava trafiğine son vererek vatandaşlarının İran'a seyahat etmesini yasaklayacaklarını duyurdu.

Riyad'ın müttefikleri Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Sudan da İran'la diplomatik ilişkilerinin seviyesini düşürdü.

TIKLAYIN: 'SUUDİ ARABİSTAN VE İRAN GERİLİMİ BİTİRSİN'

İran ise dün yaptığı açıklamada Suudi Arabistan'ın Tahran büyükelçiliğini basanlardan 50 kişinin gözaltına alındığını kaydederek Riyad'ı "bölgede gerginlik ve çatışmaları tırmandırıcı bir politika izlemekle" suçladı.

Başbakan Yardımcısı ve hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş ise dün Bakanlar Kurulu toplantısı ardından yaptığı açıklamada Riyad ile Tahran'ın birbirlerine düşmanca davranmasının bölgeye zarar vereceğini söylemiş ve "bir an önce gerilimden çıkılmasını" istemişti.

Suudi Arabistan bölgedeki ana Sünni, İran ise ana Şii güç. İki ülke başta Suriye ve Yemen'deki savaşlar olmak üzere bölgede sürekli bir nüfuz çatışması yaşıyor.

İlgili haberler