Suudi Arabistan-İran gerilimi: Kuveyt, Tahran'daki elçisini geri çağırdı

Telif hakkı EPA

Kuveyt, Suudi Arabistan'ın İran'daki iki diplomatik temsilciliğine düzenlenen saldırıların ardından bu ülkedeki büyükelçisini geri çağırdı.

Karar, Kuveyt'in resmi haber ajansı üzerinden kamuoyuna duyuruldu.

Kuveyt'in, İran'la diplomatik ilişkilerini hangi düzeyde tutacağı ise daha netleşmedi.

Suudi Arabistan'ın Cumartesi günü ülkenin önde gelen Şii din adamlarından Şeyh Nemr Bakır En-Nemr'i idam etmesi Şiiler arasında infiale yol açmış, özellikle İran idama büyük tepki göstermişti.

Telif hakkı AP
Image caption Suudi Arabistan dün İran'ın başkenti Tahran'da düzenlenen bir gösteride protesto edilmişti

TIKLAYIN - SUUDİ ARABİSTAN Şİİ DİN ADAMINI İDAM ETTİ

TIKLAYIN - 5 SORUDA SUUDİ ARABİSTAN-İRAN GERİLİMİ

TIKLAYIN - BM'DEN İRAN'A KINAMA

Suudi Arabistan, İran'ın başkenti Tahran'daki büyükelçiliğine ve Meşhed kentindeki konsolosluğana düzenlenen saldırıların ardından İran'la diplomatik ilişkilerini kesmişti.

Riyad'ın müttefiklerinden Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Sudan da İran'la diplomatik ilişkilerinin seviyesini düşürmüşlerdi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise "Suudi Arabistan, bizimle diplomatik ilişkilerini keserek En-Nemr'in idamı ile işlediği suçu gizleyemez" dedi.

Türkiye: Saldırılar kabul edilemez

Öte yandan, Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan'ın İran'daki diplomatik temsilciliklerine yönelik saldırılardan endişe duyulduğunu ve saldırıların kabul edilemez olduğunu bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Türkiye iki ülke arasındaki gerginliğin bölge güvenliği, istikrarı ve barışı üzerinde olumsuz yansımalara sebebiyet vermemesini, bir an önce tehdit dilinin bırakılarak diplomasi diline dönülmesini ve teenni ile hareket edilmesini istemektedir" ifadeleri yer aldı.

Telif hakkı DHA

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ise dün Türkiye'nin idam cezalarını tasvip etmesinin söz konusu olmadığını söylemişti

Numan Kurtulmuş, "İdam cezalarının uygulanmasının, hele hele siyasi idam cezalarının uygulanmasının bölge barışına katkısı olmayacaktır. Bütün siyasi idam cezalarının hepsine de karşı olduğumuzu açıkça ifade ettik" diye konuşmuştu.