Kuzey Kore'de nükleer merkez yakınlarında sarsıntı

Telif hakkı .

Kuzey Kore'de daha önce nükleer deneylerin yapıldığı bölgeye yakın bir alanda 5.1 şiddetinde deprem meydana geldiği tespit edildi. Sarsıntının ise daha sonra Kuzey Kore'nin yaptığı hidrojen bombası denemesinden kaynaklandığı anlaşıldı.

TIKLAYIN: KUZEY KORE'DEN HİDROJEN BOMBASI DENEMESİ

Kuzey Kore, nükleer merkezi yakınlarında sarsıntı tespit edilmesinin ardından yaptığı açıklamada 'başarılı bir hidrojen bombası denemesi yaptıklarını' duyurdu.

Kuzey Kore resmi televizyon kanalında denemeyi duyuran spiker, "Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin ilk hidrojen bombası denemesi 6 Ocak 2016'da saat 10.00'da başarıyla gerçekleştirilmiştir" dedi.

Kuzey Kore, dördüncü nükleer denemesini yaptığını ifade ettiği yazılı açıklamasında ayrıca, "ABD'nin düşmanca politikalarına karşı kendisini korumak için nükleer programını güçlendirmeye devam edeceğini" belirtti.

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi, sarsıntının Punggye-ri adlı nükleer deney merkezine yaklaşık 50 kilometre mesafede, yerin yaklaşık 10 kilometre derinliğinde yaşandığını belirtti.

Çinli ve Güney Koreli yetkililer Punggye-ri yakınlarındaki sarsıntının 'insan kaynaklı' olabileceğine dair işaretler olduğunu söylemiş, bu da Kuzey Kore'nin yeni bir nükleer deney yapmış olabileceği ihtimalini doğurmuştu.

Kuzey Kore'nin hidrojen bombası denemesine dair ayrıntılı haber için TIKLAYIN.