BM'den K.Kore'ye yeni yaptırımlar gelebilir

Telif hakkı Reuters

Kuzey Kore'nin 'ilk hidrojen bombası denemesini başarıyla tamamladığını' açıklaması üzerine acil olarak toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, ülkeye yönelik yeni önlemler alınacağını duyurdu.

BMGK denemeyi kınayarak "uluslararası barış ve güvenliğe yönelik açık bir tehdit varlığını sürdürüyor" açıklamasını yaptı.

Konsey ABD, Japonya ve Güney Kore'nin çağrısı üzerine acil olarak toplandı.

BMGK'nın dönem başkanı olan Uruguay'ın BM Daimi Temsilcisi Elbio Rosselli, Kuzey Kore'nin bir kez daha BM kararlarını ihlal ettiğini ve ülkeye yönelik yeni bir tasarı kabul edilip yeni yaptırımlar uygulanabileceğini açıkladı.

İZLEYİN: KUZEY KORE TV'SİNDE HİDROJEN BOMBASI DUYURUSU

Ancak yeni tasarının içeriğinin ne olacağı ya da ne zaman oylanacağına dair bilgi verilmedi.

Bu Kuzey Kore'nin 2006'dan bu yana yaptığı dördüncü nükleer test, ancak son testte Pyogyang'ın açıkladığı gibi hidrojen bombası mı denendiği henüz uluslararası uzmanlarca netleştirilmedi.

Deneme sırasında kaydedilen patlamanın hidrojen bombasından kaynaklanıp kaynaklanmadığını inceleyen gruba ABD'den araştırmacılar da katıldı.

Beyaz Saray Sözcüsü John Earnest "ilk incelemeler Kuzey Kore'nin 'başarılı bir hidrojen bombası testi gerçekleştirdiği' açıklamasıyla uyuşmuyor" dedi.

TIKLAYIN: KUZEY KORE YALAN MI SÖYLEDİ?

Sözcü "Gelişmeler Kuzey Kore'nin nükleer kapasitesiyle ilgili görüşlerimizi değiştirmedi" dedi.

Kuzey Kore'nin yeraltında yaptığı son deneme, Güney Kore, Japonya ve ABD sismik araştırma merkezleri tarafından da kaydedildi.

Kuzey Kore'nin 2006, 2009 ve 2013'teki nükleer testlerinin ardından BM 20 şirket ve 12 şahsa yaptırım uygulama kararı almıştı.

İlgili haberler