Kuzey Kore'nin 'hidrojen bombası denedik' açıklamasına dünyadan kınama geldi

Telif hakkı AFP

Kuzey Kore'nin başarılı bir şekilde hidrojen bombası testi gerçekleştirdiğini açıklamasının ardından hem bölge ülkelerinden hem de Batılı ülkelerden kınama mesajları geldi.

Güney Kore: Provokasyona kararlılıkla karşılık verilir

Güney Kore, Kuzey'i provokasyonla ve uluslararası anlaşmaları ihlal etmekle suçlarken, ülkenin Başkanı Park Geun-hye her türlü provokasyona karşı kararlılıkla karşılık verileceğini ifade etti.

Ancak Güney Kore Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Kuzey Kore'nin hidrojen bombası testi yaptığı iddiasının gerçekçi olmadığını da vurguladı.

Telif hakkı AFP

TIKLAYIN - KUZEY KORE: İLK HİDROJEN BOMBASI TESTİNİ BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRDİK

Bakanlık sözcüsü Kim Min-seok düzenlediği basın toplantısında, "Denenen bombanın hidrojen bvombası olduğana inanmak güç. Ancak cihazın içine düşük miktardaq hidrojen enjekte etmiş olabilirler" dedi.

Japonya: Ulusal güvenlik tehdidi

Japonya Başbakanı Şinzo Abe ise Kuzey Kore'nin hidrojen bombası denemesinin Japonya için güvenlik tehdidi olduğunu vurgulayarak bomba denemesini kınadı.

Abe, "Bu olay Birleşmiş Milletler (BM) kararlarının açıkça ihlalidir ve nükleer silahlardan arındırılmış bir dünya çabaları için de önemli bir engeldir" dedi.

ABD: Teyit etmiyoruz

Beyaz Saray'dan gelen ilk açıklamada ise temkinli bir dil kullanıldı ve "Şu aşamada Kuzey Kore'nin hidrojen bombası kullandığı yönündeki haberleri teyit edemiyoruz" dendi.

Beyaz Saray açıklamasında Kuzey Kore'den gelecek her türlü provokasyona aynı şekilde yanıt verileceği de belirtiliyor ve ABD'nin Kuzey Kore'yi bir 'Nükleer güç' olarak tanımadıüı belirtiliyor.

İngiltere: Doğruysa kınıyoruz

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond ise, "Eğer Kuzey Kore'nin hidrojen bombası testi gerçekleştirdiği iddiaları doğruysa bu BM kararlarının açık ve net ihlalidir. Eğer iddia doğruysa koşulsuz olarak kınıyoruz" yorumunu yaptı.

Fransa: Uluslararası toplum adım atmalı

Telif hakkı AFP

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın makamından yapılan yazılı açıklamadaysa uluslararası toplumun Kuzey Kore yönetimine karşı kararlı ve güçlü bir adım atması gerektiği ifade edildi.

Açıklamada hidrojen bombası testi iddiası için 'BM kararlarının kabul edilemez biçimde ihlali' ifadesi kullanılıyor.

BM yarın acil toplandı

Telif hakkı AFP

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore'den gelen açıklamanın ardından acil bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantının ardından aralarında Çin'in de bulunduğu Güvenlik Konseyi üyeleri, Kuzey Kore'nin açıklamalarını kınadı. Ancak resmi Çin makamlarından şu ana kadar bir açıklama yapılmış değil.

İlgili haberler