Köln Emniyet Müdürü 'toplu taciz' sonrası açığa alındı

Telif hakkı EPA

Almanya'da, yılbaşı kutlamalarında yaşanan saldırılar karşısındaki tutumu eleştirilen Köln Emniyet Müdürü Wolfgang Albers açığa alındı.

Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti İçişleri Bakanı Ralf Jaeger, halkın polise güvenini yeniden tesis etmek için böylesi bir adıma ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Ralf Jaeger'in bugün Albers'in erken emekli olacağını da açıklayacağı bildiriliyor.

Alman yetkililer, Köln kentindeki yılbaşı kutlamalarında yaşanan saldırıların bugüne kadar belirlenen 31 zanlısından 18'inin sığınmacı olduğunu açıklamıştı.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü, zanlıların ağırlıklı olarak "hırsızlık ve adam yaralamakla" suçlandıklarını söylemişti.

Federal polis de cinsel saldırılarla ilgili de şikâyetler geldiğini ancak faillerin kimliklerinin tespit edilemediğini belirtmişti.

TIKLAYIN - Köln'de toplu taciz: Medyaya ve siyasilere tepkiler büyüyor

Saldırıları, Arap ya da Kuzey Afrikalı görünümlü erkeklerden oluşan grupların yaptığı bildirilmişti.

Köln'ün ana tren istasyonu önünde yaşanan şiddet olayları, Almanya'nın göçmenlerle ilgili 'açık kapı' politikasının ülke kamuoyunda tartışmaya açılmasına neden oldu.

İkisi tecavüz 117 cinsel saldırı şikayeti

İçişleri Bakanı sözcüsü Tobias Plater federal polisin verileri üzerinden zanlılarla ilgili bilgi verirken, "Adları belirlenen 31 şüpheliden 18'i sığınmacı statüsüne sahip" dedi.

Telif hakkı Getty

Plater, zanlılar arasında dokuz Cezayirli, sekiz Faslı, dört Suriyeli, beş İranlı, iki Alman, bir Iraklı, bir Sırp ve bir ABD'linin olduğunu söyledi.

TIKLAYIN - Köln'deki toplu taciz protesto edildi

Köln polisi ise kendilerine 170 şikâyet başvurusunun geldiğini, bunların 117'sinin cinsel saldırı iddialarıyla ilgili olduğunu açıkladı.

Bunlardan ikisinin tecavüz suçlaması olduğu belirtildi.

Alman medyası, cinsel saldırı gerçekleştirmekle suçlanan iki kişinin dün gece gözaltına alındığını duyurdu.

WDR: İki Kuzey Afrika genç zanlı gözaltında

Bu kişilerin 16 ila 23 yaşlarında ve muhtemelen Kuzey Afrika kökenli oldukları belirtildi.

Telif hakkı EPA

Kamu yayın kuruluşu Westdeutsche Rudfunk (WDR), iki kişinin cep telefonlarında tren istasyonu önündeki şiddet olayları ve cinsel saldırıları gösteren videolar bulunduğunu bildirdi.

WDR ayrıca emniyet görevlilerinin, bu kişilerden birinin üzerinde, "güzel göğüsler", "seni öldüreceğim", "seninle seks yapmak istiyorum" gibi cümlelerin Arapça-Almanya çevirisi bulunan bir not bulduklarını da belirtti.

Merkel: Saldırıyı yaban yabancılar sınırdışı edilebilir

Almanya Başbakanı Angela Merkel Köln'de yılbaşı gecesi kadınlara toplu cinsel saldırıda bulunan yabancıların sınırdışı edilebileceğini açıkladı.

Merkel Alman yasalarına uymak istemeyenlere net bir mesaj verilmesi gerektiğini söyledi.

Telif hakkı AFP

Olaylara ilişkin bir açıklama yayınlayan Merkel "Yılbaşında yaşananlar kabul edilemez. Bu iğrenç suç eylemlerini Alman Devleti kabul etmeyecek. Hiçbir koruma olmadan kadınların başkalarının merhametine bırakıldığı duygusu benim için de kişisel olarak tahammül edilemez" dedi.

Merkel "Bu nedenle yaşanan her şeyin masaya getirilmesi önemli. Bizim yasalarımıza uymaya hazır olmayanlara net bir mesaj vermek amacıyla Almanya'dan sınırdışı edilmelerle ilgili gerekli olan adımları atıp atmadığımızı tekrar tekrar incelemeliyiz" diye devam etti.

İlgili haberler