Tarantino Hateful Eight ile özüne dönüyor

Telif hakkı AP

Quentin Tarantino'nun sekizinci filmi Hateful Eight bugün vizyonda. Vahşi Batı'da geçen film, ünlü yönetmenin ilk filmi Reservoir Dogs ile birçok benzerliği de içinde barındırıyor.

1992 yapımı Reservoir Dogs filminde rol alan önemli isimler Tarantino'nun son filminde de sahnede. Fakat benzerlikler bununla sınırlı değil.

Ancak önce küçük bir uyarı: Yazının devamında Hateful Eight filminin konusuna dair bilgiler var!

Telif hakkı PA

1- Mahsur kalan soğuk kanlı katiller

Hateful Eight ABD İç Savaşı'nın hemen ardından, dağlık bir arazide küçük bir kulübede mahsur kalmış 8 ödül avcısının hikayesini anlatıyor.

Reservoir Dogs'da da mücevher soygununun ters gitmesi sonucu 6 azılı suçlu bir depoda polisten saklanıyordu ve filmin neredeyse tamamı da bu depoda geçiyordu.

Her iki filmde de birbirlerinden çok farklı karakterlere sahip azılı suçlular aynı yerde mahsur kalıyor.

2-Paranoya geri dönüyor

Telif hakkı FILM FRAGMANI

Reservoir Dogs'u sürükleyici yapan en önemli özelliklerinden birisi soygunu yapan ortaklar arasındaki güvensizlik hissiydi. Film boyunca izleyici sürekli kimin kimi sırtından bıçaklayacağını düşünüp duruyordu.

Reservoir Dogs'da Mr. Blonde (Michael Madsen), Mr. White (Harvey Keitel) ve Mr. Orange (Tim Roth) arasındaki paranoyayı Hateful Eight'te Kurt Russell'ın canlandırdığı John Ruth, Sam Jackson'un oynadığı Albay Marquis Warren ve Bruce Dern'in canlandırdığı General Sandy Smithers arasında görmek mümkün.

3- Kimse kimseyi tanımıyor

Telif hakkı FRAGMANI

Her iki filmde de paranoya hissini güçlendiren şey karakterlerin birbirlerini neredeyse hiç tanımıyor olması. Reservoir Dogs'da mücevher soygununa girişenler, birbirlerine dahi gerçek adlarını söylemiyorlar ve Mr. Pink, Mr. Orange gibi takma adlar kullanıyorlar.

Hateful Eight'te takma adlar yok ancak yine de aynı kulübede sıkışıp kalan ödül avcılarının birbirlerine dair en ufak bir fikirleri dahi bulunmuyor.

4- Seyirci sürekli sorgulamak zorunda

Her iki filmde de karakterler arasındaki paranoya hissi izleyiciye de bulaşıyor. Reservoir Dogs filminde kimin iyi, kimin kötü olduğu filmin ortalarına kadar belli olmuyordu.

Hateful Eight'te de benzer bir durum söz konusu.

5- Tanıdık isimler geri dönüyor

Telif hakkı AFP
Image caption Michael Madsen (Solda) ve Tim Roth, Hateful Eight filmi için yeniden birararada.

Reservoir Dogs'da unutulmaz performanslar seregileyen Michael Madsen ve Tim Roth, Hateful Eight kadrosunda da var.

Michael Madsen, Tarantino'nun son filminin Reservoir Dogs ile gösterdiği benzerlikleri inkar etmezken "Bence bu film Reservoir Dogs'a uluslararası bir saygı duruşu niteliğinde. Aynı filmin tekrar ambalajlanması değil ama tabii göndermeler çokça var" diyor.

İlgili haberler