İran-Suudi gerilimi sosyal medyada: 'Diplomatik ilişkileri kesmek için 9'a basın'

Telif hakkı Kazemi Ahmad Reza
Image caption Tamamı Photoshop ile kurgulanan bu fotoğrafa, Meşhed'deki Suudi konsolosluğuna tırmanan adamlar eklenmiş. Örümcek adam bunun üzerine "istifa ediyorum" diyor.

Suudi Arabistan ile İran arasındaki gerginlik, Suudi Arabistan'ın Şii din adamı Nimr el Nimr'i idam etmesinden bu yana tırmanıyor.

Olaydan sonra Tahran'daki Suudi Arabistan büyükelçiliği ile Meşhed'deki konsolosluk binası saldırıya uğradı, ardından Suudi Arabistan ile bölgedeki bazı müttefikleri İran ile diplomatik ilişkilerini askıya aldı.

İran halkının bir kısmı ise düşüncelerini sosyal medyada paylaştığı mizahla dile getirdi.

İşte son günlerde İran'da sosyal medya ve Telegram gibi telefon uygulamaları ile paylaşılanlardan örnekler:

'Diplomatik ilişkileri kesmek için 9'a basın'

"Dışişleri Bakanlığı telefon hattına yeni bir seçenek eklendi - Diplomatik ilişkileri kesmek için 9'a basın" akıllı telefon uygulaması Telegram'da paylaşılan espriler arasında.

Suudi Arabistan, Bahreyn, Sudan ve Cibuti'nin İran'la ilişkileri kesmeleri üzerine bir Twitter kullanıcısı da "Birkaç saat uyudum, bir de kalktım ki bir sürü ülke bizimle diplomatik ilişkilerini kesmiş. Artık gözümü bile kırpmayacağım" demiş.

Telif hakkı Other
Image caption 'Neredesin, ey Cibuti, nerede?'

Cibuti İran'la ilişkilerini kestiği zaman, İranlıların çoğu da bu ülke hakkında fazla bilgileri olmadığına dair şakalar yaptı.

Bir Telegram kullanıcısı, "Suudi Arabistan'la ilişkilerin kesilmesinin iyi tarafı, bana coğrafya öğretmesi oldu. En azından artık Cibuti'nin yerini biliyorum" diyor.

Bir Twitter kullanıcısı da "Amerikalılar başka ülkelere saldırarak coğrafya öğrenir, İranlılar ilişkilerini keserek" diye yazmış.

Büyükelçilik saldırıları

İran'da yabancı ülkelerin büyükelçiliklerine saldırılmasıyla ilgili espriler de sıkça paylaşılanlar arasında.

Facebook'taki bir mesajda, "Vize başvurularında artık İran'dan başvuranlar için yeni bir soru yer alacak" deniliyor: "Son beş yıl içinde herhangi bir elçilik duvarına tırmandınız mı?"

Telegram'da dikkat çeken bir mesaj ise "Lütfen gelecek kuşaklar için de büyükelçilikler bırakın. O kuşakların da büyükelçiliklere el koyma hakkı var" şeklinde.

Yakması zor bir bayrak

Sosyal medyada alay konusu olan gelişmelerden biri ise, Meşhed kentindeki Suudi Arabistan konsolosluğuna saldıranların yaptıkları.

Saldırganlar yakmak için konsolosluktaki bayrağı indirmişler, ancak üzerindeki kutsal sözleri görünce bunu yapamamışlar.

Bunun üzerine bu kutsal sözleri makasla kesip atmışlar.

Bayrak kesilirken merakla uzanıp bakan polisin fotoğrafı birçok tartışmaya eşlik ediyor.

Telif hakkı Other
Image caption "Kanunun gücü dikkatle izliyor: Sakın ola ki, bayrak yakılmadan önce peygamberin adı kesilirken bir olay çıkmasın."

Tahran ve Meşhed'deki Suudi temsilciliklerine düzenlenen saldırıları sorgulayan birçok İranlı polisi saldırganlara yumuşak davranmakla suçluyor.

Elbette ki İranlıların sosyal medyadaki tepkisi mizahtan ibaret değil.

Birçoklarının bu gelişmeleri tartıştığı, bazılarının da İran'ın nükleer programı konusunda nihayet batı ile anlaşma sağlamışken tekrar yalnız kalabileceğine dair kaygıları paylaştığı dikkat çekiyor.

İlgili haberler