Ankara katliamında ölenlerin yakınları: Gizlilik kalksın

Telif hakkı AFP

102 kişinin yaşamını yitirdiği Ankara katliamının üzerinden 3 ay geçti.

Saldırıyla ilgili dava henüz açılmış değil. Kurban yakınları, otopsi raporlarının bile kendilerine verilmediğinden yakınıyor.

Ölenlerin yakınlarından oluşan bir grup, pazartesi günü KESK, DİSK, TMMOB, TTB başkanları ve avukatlar ile birlikte Ankara Cumhuriyet Başsavcısı'nı ziyaret etti, soruşturmayla ilgili bilgi aldı.

Daha sonra Meclis’e giden kurban yakınları, CHP ve HDP grup yetkilileriyle görüştü.

Heyetin MHP ve AKP'den randevu istemediği bildirildi.

Bakanlık'tan haber bekleniyor

Ailelerin görüşme talebinde bulunduğu Adalet Bakanlığı'nın kendilerine olumlu ya da olumsuz herhangi bir yanıt vermediğini belirten ailelerin avukatlarından İlke Işık Sağdıç, "Aileler AKP ve MHP gruplarıyla görüşmenin anlamlı olmayacağını düşündüler. Ayrıca AKP zaten hükümet. Hükümetin icracı kanadı olan Adalet Bakanlığı ile temas kurmanın doğru olacağını düşündüler, ancak oradan da bir yanıt alamadık" dedi.

‘Otopsi raporları elimize geçmedi’

Meclis'te CHP ve HDP grubuyla görüşenlerden, katliamın genç kurbanlarından Korkmaz Tedik’in babası Erdoğan Tedik, 91 gündür çaresizce beklediklerini belirterek, “Halen otopsi raporları elimize geçmedi, çocuklarımızın hangi şekilde katledildiğini bilemiyoruz”görüşünü dile getirdi.

Tedik'in en büyük endişesi, olayın "zaman aşımına uğratılması":

"Bu, Cumhuriyet tarihinin en kanlı, en zalim, en alçakça yapılmış katliamı. Herkesten duyarlılık bekliyoruz, bunun gündeme getirilmesini, parlamento gündemine getirilmesini, gizliliğin kaldırılmasını istiyoruz.”

Tedik’in aklından çıkmayan bir diğer soru da, olay günü alanda alınan güvenlik önlemleriyle ilgili.

"Herhangi bir eylemde 100 kişiye 5 sivil polis düşerken; bu eylemde ne TOMA, ne panzer olmadı. Neden?” diye soruyor Erdoğan Tedik.

Telif hakkı AP

'Bu bir siyasi katliamdır'

Katliamda hayatını kaybeden bir diğer isim, avukat Uygar Coşkun.

Eşi Mehtap Coşkun saldırıyı 'siyasi bir katliam' olarak nitelerken, konuyla ilgili mücadelenin bir ayağının da bu nedenle siyasi olması gerektiği görüşünde.

Coşkun şu görüşleri dile getirdi:

"Seçime 20 gün kala 100'den fazla insanın Ankara'nın göbeğinde katledilmesinin başka bir sebebi yoktu. Siyasi katliamda da bizim yanımızda siyasilerin olması gerekiyor. Her platformda konuşmak istiyoruz artık.”

Telif hakkı AFP

'70 yaşında barış için gitmişti'

Katliamın 70 yaşındaki kurbanı Meryem Bulut’un oğlu Adnan Bulut ise gencinden yaşlısına alana gelen binlerin tek bir amacının olduğunu, onun da "barış" olduğunu vurgularken, "Bu acıların olmaması gerekirdi ama ne diyeyim. Barışı, huzuru, kardeşliği istemeyenler bu acıyı bize reva gördüler" dedi.

Bulut’un siyasi partilerden tek isteği, barış için bir araya gelmeleri.

Telif hakkı AFP

'Devam etmesinden korkuyoruz'

İTÜ İnşaat Mühendisliği'nde okurken katliamda hayatını kaybeden Güney Doğan’ın babası Mustafa Doğan ise, soruşturmanın 'sumen altı' edilmesinden kaygılı.

Ali İzzet Sarıkaya ise 22 yaşındaki kurban, Çukurova Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğrencisi Dilan Sarıkaya’nın babası.

Seçim öncesinde tüm siyasilerin kendilerine ilgi gösterdiklerini, ancak seçimin ardından hem siyasilerin hem de medyanın konuya ilgisinin kaybolduğunu düşünüyor Ali İzzet Sarıkaya ve ekliyor:

"Katliamların devam etmesinden korkuyoruz."

İlgili haberler