Erdoğan: Sözde akademisyenlerin haddini bilmesi lazım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Barış için Akademisyenler inisiyatifinin, devletin Güneydoğu'daki uygulamalarını eleştiren imza kampanyasını eleştirdi.

İnisiyatifin "Bu suça ortak olmayacağız" başlığıyla hazırladığı ve 1128 akademisyen tarafından imzalanan metinde "devletin vatandaşlarına şiddet uyguladığı" belirtilmişti:

"Devletin vatandaşlarına uyguladığı şiddete hemen şimdi son vermesini talep ediyor, bu ülkenin akademisyen ve araştırmacıları olarak sessiz kalıp bu katliamın suç ortağı olmayacağımızı beyan ediyor, bu talebimiz yerine gelene kadar siyasi partiler, meclis ve uluslararası kamuoyu nezdinde temaslarımızı durmaksızın sürdüreceğimizi taahhüt ediyoruz."

8. Büyükelçiler Konferansı'nın açılışında konuşan Erdoğan, "Türkiye'deki sorunun Kürt sorunu olmadığını, terör sorunu olduğunu" söyledi.

"Ama bu aydın müsveddeleri, ne yazık ki kalkıp devletin bir katliam yaptığından bahsediyor" diye konuşan Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ey aydın müsveddeleri siz karanlıksınız, karanlık. Aydın falan değilsiniz. Sizler ne Güneydoğu'yu, ne Doğu'yu buraların adresini bilemeyecek kadar karanlıksınız ve cahilsiniz. Ama oraları bizler kendi evimizin yolu, adresi gibi çok iyi biliriz.

"Kendisine akademisyen diyen güruh devleti suçluyor. Bununla yetinmeyip yabancıları Türkiye'ye çağırıyorlar. Bunun adı mandacılıktır. 100 yıl önce de aynı zihniyet vardı.

"Bugün de üstelik çoğu maaşını devletten alan, cebinde bu devletin kimliğini taşıyan sözde aydınların ihanetiyle karşı karşıyayız."

Chomsky için çağrı

Erdoğan, imza kampanyasına destek veren yabancı akademisyenleri de eleştirdi:

"Yabancı akademisyenleri Türkiye'ye davet ediyorum. Gel Türkiye'ye, A'dan Z'ye ne oluyor, ne bitiyor biz kendilerine anlatmaya hazırız.

"Devletin hukuku çiğnemesi mi, teröristlerin vatandaşının canına kast etmesi mi görsünler. Mesela ABD Büyükelçisi, Chomsky'i davet etsin. "Diğer ülkelerdeki gönlü ve zihni açık akademisyenleri de çağıralım. Gerçekleri böyle aktarabileceğimize inanıyorum.

"Ülkemize gelsinler, bölgeyi gezdirelim. Türkiye açısından terör meselesi ortadan konuşulacak, ortadan yürünecek bir mesele değildir.

"Ya milletin ve devletin yanında olursunuz ya da terör örgütünden yana olursunuz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bizim bu sözde akademisyenlerden izin alacak halimiz yok. Bunların haddini de bilmesi lazım" dedi.

İnisiyatifin hazırladığı imza metnini 1128 akademisyen imzalamıştı.