İtalya'da asbest davası başladı

Telif hakkı bbc

Daktilo, faks makinesi gibi büro cihazları üreten İtalyan Olivetti şirketinin bir fabrikasında 12 işçinin asbeste maruz kalarak hayatını kaybetmesiyle ilgili olarak şirketin 17 eski yöneticisinin yargılanmasına başlandı.

Olivetti hakkındaki soruşturma, Ivrea kasabasındaki fabrikasında 1965-1980 yılları arasında çalıştıktan sonra emekli olan Lucia Delaurenti'nin 2005'te mezotelyoma kanserinden hayatını kaybetmesinin ardından başlatıldı.

Soruşturmada, o tarihten beri hayatını kaybeden 11 eski Olivetti çalışanının daha asbest bağlantılı hastalıklardan öldüğü, 2 kişinin de ağır şekilde hastalandığı belirlendi.

Bunun üzerine, Olivetti'nin Ivrea fabrikasında yönetici pozisyonunda görev yapan 17 kişi hakkında ölüme sebebiyet vermek suçlamasıyla dava açıldı. İlk duruşması bugün yapılan davanın gelecek yaz sonuçlanması bekleniyor.

Savcı Laura Longo, "Olivetti, işçilerin maruz kaldığı riskten haberdardı ancak iş işten geçene kadar hiçbir şey yapmadı" dedi. 1908 yılında kurulan Olivetti firması, 2003'te Telecom Italia tarafından satın alınmıştı.

İtalyan lastik üreticisi Pirelli hakkında da, 1970-1980 yıllarında Milano'daki tesislerinde çalışan 24 işçinin asbest bağlantılı nedenlerle öldüğü gerekçesiyle dava açılmış, şirketin 11 eski yöneticisi geçen temmuz ayında ölüme sebebiyet vermekten suçlu bulunmuştu.