Yeni cep uygulaması Peach başarılı olabilir mi?

Telif hakkı GOOGLE
Image caption Cep telefonu uygulamaları birden parlayıp birden sönebiliyor

Arada bir teknoloji dünyasında yeni bir şeyin parladığını ve birden herkesin onu konuşmaya başladığını fark ediyorsunuzdur.

Mesela Ello. Facebook'un zıddı diye ortaya çıkan Ello, 2014 yılında herkesin dilindeydi, 2015'e gelindiğinde neredeyse unutulmuştu.

Sonra Meerkat. Bu, canlı video yayını uygulaması yerini aslında tamamen aynı şeyi yapan, Twitter'ın başlattığı Periscope'a kaybedip kenara itildi.

Telif hakkı ELLO
Image caption Belirip kaybolan uygulamalardan biri Ello.

Daha yakında Yo çıktı.

Bu hafta sonu bu listeye eklenebilecek yeni bir uygulama tanıtıldı.

Peach'in hemen ilgi gören bu uygulamasının arkasında daha önce başarılı bir kısa video paylaşma uygulaması olan Vine'ın tasarımcısı Dom Hoffman var.

Peach'in ne özelliği var?

Peach, size listenizdeki kişilere mesaj göndermenin yanısıra, "el sallama", "öpücük", "kek gönderme" gibi şeyler yapma imkanı veren bir sosyal medya ağı.

Image caption Peach'de listenizdekilerin en son ne yaptığını görmek, ya da kolay komutlarla bir çok şey yapabilmek mümkün

"Bunda çok özel bir şey yok" diyebilirsiniz fakat Peach yazılı komutlarının içinde gayet özel bir mini özellik de var.

Bir fotoğraf ya da benzeri görüntüyü iliştirmek için menülerden gitmek yerine Peach size, daha zengin içeriği daha kolayca koyabilmenizi sağlayan bir dizi komut veriyor.

Mesela, "çiz" yazarsanız, çizim yapabileceğiniz küçük bir ekran geliyor, "gif" yazdığınızda ise istediğinizi seçebilmeniz için hareketli gif görüntüleri karşınıza geliveriyor.

"Move" yazarsanız kaç adım attığınızı sayıyor, "Here" yazdığınızda yerinizi mesaja ekliyor.

'Sihirli Kelimeler'

Bu, uygulamaya göz korkutucu bir sürü menüden geçmeden istediğini yapabilme imkanı veren büyük bir kullanım kolaylığı sağlıyor.

Bilgisayarların yeni ortaya çıktığı ve "Run" (Başlat) düğmesine basmadan hiç bir şeyin başlamadığı o eski günleri hatırlatan tatlı bir yanı da var.

Peach, bu komutlara "Sihirli Kelimeler" anlamında "Magic Words" diyor.

Bu uygulamanın yaratıcısı Dom Hoffman'ın daha önceki çalışması Vine 2012 yılında Twitter tarafından alındığında başarıya ulaştı.

Magic Words uygulaması da kendi başına belki bir "devrim" değil ama çok tatmin edici yanları var.

Bu özellikleriyle, Vine ile aynı yolu izleyerek, başka başarılı sosyal iletişim ağlarıyla birleştirilebilir ya da kısa sürede karanlıklara gömülen uygulamalar listesine eklenebilir.

İlgili haberler