IŞİD'in Musul'daki 'bankası' imha edildi

Telif hakkı AP

ABD öncülüğündeki koalisyon, Musul'da IŞİD'in banka olarak kullandığı binayı vurduğunu açıkladı.

BBC'ye konuşan bir ABD'li yetkili, binanın 900 kilogramlık iki bomba kullanılarak imha edildiğini söyledi.

Yetkili, IŞİD'in petrol satışları, yağma ve haraçlarla elde ettiği yaklaşık 2 milyon doların da yok edildiği tahmininde bulundu.

IŞİD, internette binadaki tahribatı gösteren bir video paylaştı.

Koalisyon son dönemde IŞİD'in faaliyetlerini finanse eden petrol sahaları dâhil, birçok tesisini hedef alan hava saldırılarını arttırdı.

'En büyük saldırı'

BBC'ye konuşan ABD'li yetkili, koalisyonun geçmişte IŞİD'in paralarını depoladığı 'bir ya da iki' binayı vurduğunu ancak Pazartesi günkü saldırının bugüne kadar yapılan en büyük saldırı olduğunu söyledi.

CNN, hava saldırısının sivillerin yaşadığı bir bölgede gerçekleştiğini ve ABD'li askeri yetkililerin 'hedefin öneminden dolayı' 50'ye yakın sivilin ölebileceği haberlerine hazırlıklı olduklarını ifade etti.

Pazartesi günkü saldırılarda ayrıca IŞİD'in iki komuta ve kontrol noktasının, bir taktik aracının, 20 IŞİD mevzisinin imha edildiği bildirildi.

Savunma alanında araştırmalar yürüten İngiliz IHS danışmanlık kuruluşuna göre, IŞİD'in çoğu petrol satışından olmak üzere, aylık geliri 80 milyon dolar civarında.

ABD öncülüğündeki koalisyon, geçen yıl Ekim ayında başlattığı operasyonlarda IŞİD'in petrol sahalarına, rafinerilerine ve tanklarına hava saldırılarını yoğunlaştırmıştı.

İlgili haberler