Suriye: Madaya'ya yardım ulaştırıldı

Telif hakkı AFP

Suriye'de sivillerin açlıktan öldüğü haberlerinin geldiği Madaya kasabasına gıda ve ilaç yardımı taşıyan konvoy ulaştı.

Geçen Ekim'den bu yana hükümet güçlerinin kuşatma altında tutması nedeniyle hiçbir yardım ulaştırılamayan 40 bin kişiye gıda dağıtımının gece boyunca süreceği belirtildi.

Birleşmiş Milletler Madaya'da açlıktan ölümler olduğuna dair güvenilir kaynaklardan haberler alındığını bildirmişti.

Aynı zamanda kuzeydeki İdlib bölgesinde muhalif güçlerin kuşatması altındaki iki köye de yardım malzemesi dolu kamyonlar ulaştırıldı.

Geçen Mart'tan bu yana 20 bin kişinin kuşatma altında tuttuğu Fuah ve Kefraya köylerinde de durumun kritik olduğu belirtiliyordu.

Yardım operasyonu her iki yardım konvoyu girişe hazır hale getirilene dek gecikmişti.

Madaya'daki Uluslararası Kızılhaç Komitesi'nden (ICRC) Pawel Krzsiek kasabaya ulaşmasının ardından "Buradaki halk her beş dakikada bir gelip, yemek, ilaç getirdiniz mi diye sordu. Bazıları gülüyordu ama çoğu çok zayıf ve yorgundu" dedi.

Telif hakkı AFP

Madaya sakinlerinden 17 yaşındaki Hiba Abdül Rahman AFP Haber Ajansına yaptığı açıklamada "15 gündür sadece çorba içtik. Bir genci kedileri öldürüp ailesine tavşan eti diye verdiğini gördüm. Bazı insanlar çöpleri karıştırıyor, diğerleri otları yiyordu. Savaşçılardan yiyecek istedik ama bizi reddettiler" dedi.

Fuah ve Kefraya'ya da yardım ulaştırıldı

BM, ICRC, Suriye Kızılayı ve Dünya Gıda Programı'na ait yardım malzemeleri taşıyan toplam 44 kamyon başkent Şam'dan yola çıkıp, Madaya'ya ulaştı.

21 kamyonun da Fuah ve Kefraya'ya gönderildiği kaydedildi.

Telif hakkı EPA

Kamyonlarda piriç, bitkisel yağ, un, şeker, tuz gibi temel gıda maddelerinin yanı sıra, içme suyu, bebek maması, battaniye, ilaç ve tıbbi malzeme bulunduğu belirtildi.

ICRC Suriye Delegasyonu Başkanı Marianne Gasser yardım dağıtımının tek seferlik olmaması gerektiğini söyledi.

Gasser, "Bu onbinlerce insanın çektiği acıları dindirmek için bu bölgeler düzenli erişim gerekiyor" dedi.