Davutoğlu: Dört kişi gözaltına alındı

Telif hakkı Reuters

Başbakan Ahmet Davutoğlu dün Sultanahmet Meydanı'nda düzenlenen intihar saldırısı ile ilgili olarak bugün dört kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

İstanbul Valiliği'nde gazetecilere bir açıklama yapan Başbakan Davutoğlu, gözaltına alınanların IŞİD bağlantısının tespit edildiğini söyledi.

Davutoğlu, "Ama bu örgüt bir taşeron. Örgütü kullanan gerçek aktörler kimlerse, onların ortaya çıkarılması için yoğun bir çaba içindeyiz" dedi.

"Maalesef 10 yabancı uyruklu misafirimizi kaybettik. 15 yaralımız vardı. 6 hastamız şu anda hastanelerimizde" diyen Başbakan, saldırganın ise Türkiye'ye normal bir sığınmacı olarak girdiğini açıkladı.

Canlı bombanın daha önce yakalanıp serbest bırakıldığı iddiasını yalanlayan Davutoğlu, "Bu şahıs kontrol altında olan, yani takip edilen bir şahıs değildi" diye konuştu.

Başbakan ayrıca halkın yoğun olarak gittiği hassas yerlerde görünür ve görünmez güvenlik önlemleri alacaklarını belirtti.

Telif hakkı AFP

Doğan Haber Ajansı (DHA) Sultanahmet'teki saldırıda ölen 10 kişinin de Alman uyruklu olduğunu bildirdi.

Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

'Rusya gitsin DAEŞ'i bombalasın'

Öte yandan, Başbakan Ahmet Davutoğlu açıklamasında Rusya'yı ve Suriye rejimini de eleştirdi.

Davutoğlu, "Rus hava kuvvetleri, Halep'te okulları, İdlib'te hastaneleri bombalayacaklarına gitsinler DAEŞ mevzilerini bombalasınlar" dedi.

Başbakan, kimsenin, "DAEŞ'le mücadele ediyorum görüntüsü altında sivil halk ve muhalefeti cezalandırarak örgüte alan açmaması" gerektiğini söyledi.

Davutoğlu, Suriye rejiminin açık bir şekilde ılımlı muhalefete karşı IŞİD'le işbirliği yaptığını ve örgüt mensuplarını ılımlı muhaliflere saldırttığını kaydetti.

İlgili haberler