Akademisyenleri tehdit eden Sedat Peker'e tepki

Telif hakkı DHA
Image caption Fotoğraf: Arşiv

Organize suç örgütü liderliğinden hüküm giymiş olan Sedat Peker, Güneydoğu'daki sokağa çıkma yasakları ve çatışma ortamında yaşanan hak ihlallerine karşı imza kampanyası düzenleyen akademisyenleri tehdit etti.

Sedat Peker, 1 Kasım genel seçimi öncesi 9 Ekim'de Rize'de "Teröre lanet" sloganıyla yaptığı mitingde tepki çeken "oluk oluk kan akıtacak" sözlerini tekrarlayıp bu sefer akademisyenleri hedef aldı.

Peker, 1128 akademisyenin kurduğu "Barış için Akademisyenler" grubunun "Bu suça ortak olmayacağız" başlıklı metnine şu sözlerle tepki gösterdi: "Oluk oluk kan akıtacağız ve akan kanlarınızla duş alacağız."

TIKLAYIN: ERDOĞAN'DAN AKADEMİSYENLERE ELEŞTİRİ

Akademisyenlerin imzaladığı metinde, 'devletin vatandaşlarına şiddet uyguladığı' belirtilmişti.

Sedat Peker de internet sitesinden yaptığı yazılı açıklamada, akademisyenlerin bildirisini anlayabilmek için çok uğraştığını fakat 'ne yazık ki bir türlü anlayamadığını' ifade etti.

Peker'in akademisyenlere yönelik eleştirisinde şu sözler var:

"Bu sözde aydınlara ve akademisyenlere şunu özellikle söylemek istiyorum: Siz yatın kalkın bildirgenizde kötülediğiniz bu DEVLET'in POLİSİE ve ASKERİNE dua edin."

"(…) Kendi can sağlığınız için siz bu DEVLETİ batırmaya uğraşmayın. Şu an dahi hayatta olabilmenizin tek sebebi, DEVLET'in var olması ve ayakta durmasıdır."

"Tekrardan söylüyorum; OLUK OLUK KANLARINIZI AKITACAĞIZ VE AKAN KANLARINIZLA DUŞ ALACAĞIZ!!!"

CHP sözcüsü Haluk Koç da Peker'in sözleri üzerine savcıları harekete geçmeye çağırdı.

Haluk Koç, "Bugün basında var. Savcılara bir çağrı var. Eğer kendileri harekete geçmeyeceklerse bu ifadeler karşısında ben buradan açık çağrı yapıyorum: Türk Ceza Kanunu'nun 106. maddesi açık. Cumhuriyet Savcılarının bu 3. sınıf mafya babaları için harekete geçmesi gerekiyor' dedi.

Cumhurbaşkanı'nın tepkisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, Salı günkü konuşmasında akademisyenleri şu sözlerle eleştirmişti: "Ey aydın müsveddeleri siz karanlıksınız, karanlık. Aydın falan değilsiniz. Sizler ne Güneydoğu'yu, ne Doğu'yu buraların adresini bilemeyecek kadar karanlıksınız ve cahilsiniz. Ama oraları bizler kendi evimizin yolu, adresi gibi çok iyi biliriz."

Akademisyenlerin imzaladığı metinde ise, şiddet olaylarına son verilmesi çağrısı yapılıyordu:

"Devletin vatandaşlarına uyguladığı şiddete hemen şimdi son vermesini talep ediyor, bu ülkenin akademisyen ve araştırmacıları olarak sessiz kalıp bu katliamın suç ortağı olmayacağımızı beyan ediyor, bu talebimiz yerine gelene kadar siyasi partiler, meclis ve uluslararası kamuoyu nezdinde temaslarımızı durmaksızın sürdüreceğimizi taahhüt ediyoruz."

Sedat Peker'in sözleri Twitter'da da tepki çekti.

Peker'e gelen tepkilerden bazıları şöyle:

Özgür Mumcu @ozgurmumcu: İmza kampanyasına katılmamıştım. Cumhurbaşkanı'nın ve Sedat Peker'in açıklamasından sonra imzamı koyuyorum. Kanımızda duş yapacaklarmış. Buyursunlar. Bir canım var. Alçaklığa susacak kadar kıymetli değildir.

Mehmet Karlı @MhmtKarli: İmza kampanyasına katılmamıştım. Cumhurbaşkanı'nın ve S. Peker'in açıklamasından sonra imzamı koymak şart oldu. İtaatle ve susarak akademi olmaz

Leyla Alp @leylaalp: "Oluk oluk kan akıtacağız akan kanlarınızla duş alacağız" diye akademisyenleri tehdit eden Sedat Peker'e dava açacak savcı var mı göreceğiz

Foti Benlisoy @fotibenlisoy: Sedat Peker'in tehditleri, savaş bağlamında Kolombiya tipi bir mafya-kontra devletine (durduramazsak) gidişimizin en açık ifadelerinden…

Selçuk R. Şirin @SelcukRSirin: Unutmayın! Oluk oluk kanla tehdit edilenlerden çocuklarımızı geleceğe hazırlayıp, bizi dünyayla rekabete hazırlamalarını bekliyoruz.

Savaş Genç @savasgenc: Reise sadakat için oluk oluk kan akıtma vaadlerini en son Hitler Almanyasında görmüştük.