Sultanahmet saldırısı: Almanya soruşturma için ekip gönderiyor

Telif hakkı AFP

Sultanahmet Meydanı'nda düzenlenen intihar saldırısında hayatını kaybeden 10 kişiden en az 8'inin Alman vatandaşı olması üzerine, Berlin soruşturmaya destek için Türkiye'ye ekipler gönderme kararı aldı.

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere'nin de bugün İstanbul'a gelerek hem Türkiye'deki mevkidaşı Efkan Ala ile görüşmesi hem de saldırıda yaralanan Alman turistleri ziyaret etmesi bekleniyor.

Sultanahmet Meydanı'ndaki Dikilitaş'ın yanında gerçekleşen saldırıda 15 kişi yaralanmıştı.

Telif hakkı AFP
Image caption Sultanahmet Meydanı'nda güvenlik önlemleri artırıldı.

TIKLAYIN - ALMAN TURİSTLERE 'İSTANBUL TATİLLERİNİ İPTAL HAKKI'

TIKLAYIN - ALMAN BASINI GÜVENLİĞİ SORGULUYOR

Alman Adalet Bakanı Heiko Maas ise saldırının hedefinin Almanya olup olmadığının henüz net olmadığını belirtti.

Alman yayın kuruluşu ARD'ye konuşan Maas, "Almanya'nın teröristler için hedef olduğunu biliyoruz. Ancak bu saldırıda hedefin tam olarak ne olduğu konusunda kesin bilgi yok. Tüm güvenlik birimleri alarm durumunda" dedi.

Dün Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşen Almanya Başbakanı "Teröristler tüm halkların ve insanlığın düşmanıdır. Bu Suriye'de olsun, Türkiye'de olsun, Fransa'da ya da Almanya'da olsun böyledir" dedi ve Almanya'nın 'terörizmle kararlı mücadelesine' devam edeceğini vurguladı.

Telif hakkı EPA
Image caption Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Almanya'nın teröre karşı kararlı mücadelesi devam edecek" dedi.

Peru: Bir vatandaşımız öldü

Peru hükümetinden yapılan bir açıklamadaysa saldırıda bir Perulu turistin de hayatını kaybettiği teyit edildi.

Norveç ise 15 yaralı arasında bir Norveç vatandaşının bulunduğunu açıkladı.

Telif hakkı AP
Image caption İstanbul Tabip Odası üyeleri, dün akşam saldırının düzenlediği noktada hayatını kaybedenleri anarak kırmızı karanfiller bıraktı.

Erdoğan: Saldırıyı düzenleyen Suriye kökenli

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün saldırıyı düzenleyen kişinin Suriye kökenli olduğunu ifade etmiş, Başbakab Davutoğlu ise saldırgan için "Yabancı uyruklu" ifadesini kullanarak Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) üye olduğunu açıklamıştı.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da saldırgıyı düzenleyenin 1988 doğumlu yabancı uyruklu bir kişi olduğunu ve saldırıdan birkaç gün önce Suriye'den Türkiye'ye giriş yaptığını belirtti.

Kurtulmuş, intihar saldırısını düzenleyen kişinin istihbarat birimlerinin takibe aldığı şüphelilerin arasında bulunmadığını da kaydetti.

İlgili haberler