Davutoğlu: Herkes saflarını belirlemek durumunda

Telif hakkı AFP

Başbakan Ahmet Davutoğlu, binin üzerinde yerli ve yabancı akademisyenlerin imzaladığı 'Barış için Akademisyenler' bildirisine tepki gösterdi, metinde PKK'ya yönelik tek bir eleştirinin yer almadığını söyledi.

Devleti kendi vatandaşlarına şiddet uygulamakla suçlayan bildiri için "Hedefi kamu düzenidir" diyen Davutoğlu, akademisyenlere "Eleştiri hakkınıza saygı duyuyorum ancak bir terör örgütünü hiçbir eleştiriye tabi tutmamanızı neyle açıklıyorsunuz?" sorusunu yöneltti.

TIKLAYIN - 'BARIŞ İÇİN AKADEMİSYENLER' BUNDAN SONRA NE YAPACAK?

TIKLAYIN - ERDOĞAN: SÖZDE AKADEMİSYENLERİN HADDİNİ BİLMESİ LAZIM

Ankara'da düzenlenen TÜBİTAK toplantısında konuşan Davutoğlu, yarın Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) üyeleriyle de biraraya gelerek konuyu görüşeceklerini ifade etti.

"İki ihtimal var. Ya terör örgütünün eylemlerini benimsiyorlar ya da Türkiye gerçeklerini bilmiyorlar" diyen Davutoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Herkes artık safını belirlemek durumunda. Bizi eleştirmek kolay, hukuk devleti kuralları içerisinde işliyoruz. Merak ediyorum bu arkadaşlar Kandil'e ne diyecekler?"

'DEAŞ operasyonlarına da mı karşısınız?'

Devlet için PKK'nın, IŞİD ile aynı ölçüde bir tehdit olduğunu ifade eden Davutoğlu, örgütün Arapça adını kullanarak "Devletin DAEŞ'e karşı verdiği mücadeleyi de haksız buluyor musunuz? DAEŞ'e tanımadığınız hakkı PKK'ya niye tanıyorsunuz?" diye sordu.

"Şunu mu istiyorlardı; PKK gelsin polisimizi gece yarısı şehit etsin devlet sessiz kalsın öyle mi?" diyen Davutoğlu, Türkiye'yi silahlı örgütlerin karşılıklı etki alanlarına bölmeye yönelik girişimlere hiçbir şekilde izin vermeyeceklerini söyledi.

Akademisyenlerin bildirisinde ne deniyordu?

Telif hakkı AFP

Aralarında ABD'li akademisyen Noam Chomsky'nin de bulunduğu 1128 akademisyenin imzaladığı ve "Bu suça ortak olmayacağız" başlığını taşıyan bildiride "devletin vatandaşlarına şiddet uyguladığı" belirtilmişti.

Bildirinin devamında ise "Devletin vatandaşlarına uyguladığı şiddete hemen şimdi son vermesini talep ediyor, bu ülkenin akademisyen ve araştırmacıları olarak sessiz kalıp bu katliamın suç ortağı olmayacağımızı beyan ediyor, bu talebimiz yerine gelene kadar siyasi partiler, meclis ve uluslararası kamuoyu nezdinde temaslarımızı durmaksızın sürdüreceğimizi taahhüt ediyoruz" deniyordu.

'200 IŞİD militanı öldürüldü'

Çankaya Köşkü'nde büyükelçileri kabul ettiği toplantıda da konuşan Davutoğlu, Sultanahmet Meydanı'ndaki saldırının ardından Suriye ve Irak'ta IŞİD mevzilerinin vurulduğunu söyledi.

Davutoğlu, son 48 saat içinde düzenlenen taarruzda 200'e yakın IŞİD militanın "etkisiz hale getirildiğini" belirtti.

Davutoğlu'nun konuşmasındaki ilgili kısım şöyle:

"Yaklaşık 48 saat içinde DEAŞ mevzilerine Suriye ve Irak'ta 500'e yakın kara atış vasıtasıyla top ve tank atışı ile taarruzda bulunulmuş. DEAŞ mevzileri, sığınakları hem Başika'da hem de Suriye'de sınır boyumuzda bütün imkânlarımızla vurulmuş. 200'e yakın DEAŞ mensubu son 48 saat içinde etkisiz hale getirilmiştir."

Davutoğlu, "Bundan sonra da Türkiye'ye, Türkiye'nin misafirlerine yönelecek her tehdit, misliyle mukabele ile cezalandırılacaktır" dedi ve IŞİD, Türkiye sınırlarından tümüyle ayrılana kadar mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.

İlgili haberler