Cakarta saldırılarını IŞİD üstlendi

Telif hakkı Reuters

Endonezya'nın başkenti Cakarta'da düzenlenen 6 ayrı bombalı saldırıyı Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) üstlendi.

IŞİD'in internetten yaptığı yazılı açıklamada, saldırıların 'Hilafet'in askerleri' tarafından düzenlendiğini ve hedefinde de 'Haçlı koalisyonunun vatandaşları' olduğunu söyledi.

Cakarta emniyeti, saldırıları düzenleyen beş kişinin öldürüldüğünü ve en az iki sivilin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Cakarta Emniyet Müdürü Tito Karnavian, saldırıları planlanan kişinin 'Endonezya vatandaşı Bahrun Naim olduğunu' belirtip 2010 yılından bu yana yetkililerin merceğinde olan Karnavian'ın Suriye'de olduğunu düşündüklerini ifade etti.

Endonezya Emniyet Genel Müdürü Yardımcısı Budi Ganawan da Bahrun Naim ile Endonezya'daki IŞİD hücresinin bir süredir irtibat halinde olduğunu söyledi.

'Askeri eğitim almış kişilerdi'

Telif hakkı 1
Image caption IŞİD, saldırıları internetten yaptığı yazılı açıklamayla üstlendi.

Saldırılar, Cumhurbaşkanlığı sarayı ve Birleşmiş Milletler'e ait ofislerin yakınındaki Sarinah Alışveriş Merkezi'nin yakınında gerçekleşti.

Polis, iki saldırganın intihar saldırısında öldüğünü, diğer üç saldırganın da polisle çıkan çatışmada öldürüldüğünü söyledi.

Çıkan olaylarda biri Kanada vatandaşı, diğeri Endonezya vatandaşı iki sivil de hayatını kaybetti.

Reuters haber ajansına konuşan ve olaya şahit olan bir motorsikletli kurye, saldırıları düzenleyenlerin siyah askeri kıyafetler giydiğini ve askeri eğitim almış kişiler gibi davrandıklarını aktardı:

"Motorsikletli bir kişinin uzun namlulu bir tüfek çıkarıp olay yerindeki herkese ateş açtığını gördüm. Eğitimli bir asker gibi nişan alıyorlardı."

'6 patlama duyduk'

Telif hakkı Reuters

Olay yerinin yakınındaki BM yetkilisi Jeremy Douglas ise BBC'ye yaptığı açıklamada, olay sırasında patlamaların 150 metre kadar uzağında olduğunu belirtti.

Douglas, "Daha sonra binaya kaçtık. Üçüncü patlamayı duyduk. 10. kattaki ofisimize vardığımızda dördüncü, beşinci ve altıncı patlamaları duyduk" dedi.

Telif hakkı AFP

Endonezya daha önce radikal İslamcı örgütlerin saldırılarına hedef olmuştu.

Olay yeri kordon altına alınırken Ulusal Polis Sözcüsü AFP Haber Ajansına yaptığı açıklamada, başka patlamalar olabileceği kaygısıyla insanlara dışarı çıkmama uyarısında bulunduklarını söyledi.

'Polis çatılara nişan aldı'

Telif hakkı EPA

BBC'nin olay yerinde bulunan muhabiri Jerome Wirawan, Sarinah kavşağının tamamiyle polis kordonuna alındığını aktarıyor.

Reuters haber ajansı için çalışan bir foto muhabir ise saldırılar sırasında ABD'li kafe zinciri Starbucks dükkanının camlarının patladığını aktarıyor ve polisin binanın çatısına çıkan bir kişiye doğru nişan aldığını ifade ediyor.