Erdoğan: Adının önünde Prof. olması insanı aydın yapmaz

Telif hakkı AP

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'Barış için Akademisyenler' bildirisini imzalayan akademisyenleri PKK'nın eylemlerinin arkasında durmakla suçladı ve "Zalimle beraber olan zalimdir" dedi.

TIKLAYIN - PEN: TÜRKİYE'DE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ EMSALSİZ BASKI ALTINDA

TIKLAYIN - ALMAN AKADEMİSYENLER'DEN DESTEK

TIKLAYIN - 14 AKADEMİSYEN GÖZALTINA ALINDI

Sultanahmet Meydanı'nda IŞİD'in gerçekleştirdiği belirtilen saldırıda 10 Alman vatandaşının hayatını kaybetmesinin ardından Cuma namazını Sultanahmet Camii'nde kılan Erdoğan, cami çıkışında gazetecilere bir açıklama yaptı.

Türkiye'nin birçok terör örgütüyle mücadele ettiğini belirten Erdoğan, "Mücadelemiz kararlılıkla sonuna kadar devam edecektir" diye konuştu.

'Kapkaranlık insanlar'

Devleti kendi halkına karşı şiddet kullanmakla eleştiren 'Barış için Akademisyenler' bildirisine yönelik eleştirilerini de sürdüren Erdoğan, "Adının önünde Profesör, Doçent olması kimseyi aydın yapmaz bunlar kapkara insanlardır" dedi.

Bildirinin altına imza atan akademisyenler hakkında yargı birimlerini ve üniversite senatolarını göreve çağırdığını bir kez daha yineleyen Erdoğan, "Katliamla beraber olanlar aynı hadiseyi işlemişlerdir. Zalimlerle birlikte olanlar zalimdir" ifadelerini kullandı.

Akademisyenlere gözaltı

Erdoğan'ın dün akademisyenler için 'gereğinin yapılması gerek' demesinin ardından bugün, Kocaeli'de 21 akademisyen için gözaltı kararı çıkarılmış, 14 akademisyen gözaltına alınmıştı.

Bolu, Gaziantep, Mersin ve Adana'da da yine bildiri altında imzası olan akademisyenler hakkında idari soruşturmalar başlatılmış durumda.

İlgili haberler