Eş-Şebab Somali'de askeri üs ele geçirdi

Telif hakkı AFP

Somali'de radikal İslamcı Eş-Şebab örgütü, Afrika Birliği'nin el-Ade kentindeki askeri üssüne büyük bir saldırı düzenleyerek 60'tan fazla Kenyalı askeri öldürdü.

Askeri üssü tamamen ele geçirdiğini söyleyen Eş Şebab militanlarının kendi bayrağını binalara astığı belirtiliyor.

BBC'ye bilgi veren El-Ade'deki görgü tanıkları militanların öldürülen Kenyalı askerlerin bedenlerini de sokaklarda dolaştırdığını aktarıyor.

TIKLAYIN - EŞ-ŞEBAB KENYA'DA CAMİ BASIP KORSAN VAAZ VERDİ

Ancak Kenya ordusundan yapılan açıklamada Eş Şebab saldırısının Afrika Birliği üssünü değil, yakınlardaki bir Somali üssünü hedef aldığı, Kenya güçlerinin ise saldırıya karşılık verdiği ifade edildi.

Ordu sözcüsü Albay David Obonoyo, her iki tarafın verdiği kayıpların net olmadığını da savundu.

El Kaide'ye bağlı Eş Şebab'la mücadele için Birleşmiş Milletler (BM) desteğiyle kurulan 22 bin kişilik Afrika Birliği güçlerine Kenya 4 bin askerle katkı sağlıyordu.

'Her yerde ölü askerler vardı'

Saldırı anında yaşananları BBC'ye telefonda aktaran bir e-Adeli, sabaha karşı 05.30 civarında büyük patlamalarla uyandıklarını aktardı ve ardından da şiddetli çatışma sesleri duyduklarını söyledi.

Görgü tanığı "Daha sonra kentin içinde bir Eş-Şebab militanı gördük. Askeri araçlar yanıyordu ve her yerde ölü askerler vardı. Ölen sivil yok ancak herkes kenti terk etti" dedi.

BBC'ye konuşan bir Eş-Şebab yöneticisi ise sabah namazının ardından askeri üsse saldırdıklarını ve önce bomba yüklü araçları patlattıklarını söyledi.

Eş-Şebab'ın askeri üste bulunan 30'un üzerindeki aracın yanı sıra silah ve mühimmata da el koyduğu ifade ediliyor.

İlgili haberler