Anastasiadis: 2016 Kıbrıs için önemli bir yıl olabilir

Telif hakkı AP

Financial Times Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasidis'in bu yıl bir uzlaşmaya varılabileceğine dair "ihtiyatlı bir iyimserlik taşıdığını, ancak Türk birliklerinin geri çekilmesi gibi hayati meselelerin hala çözülemediğini söylediğini" aktarıyor.

Gazetenin "uluslararası alanda tanınan Kıbrıs Rus yönetiminin lideri" diye tanımladığı Anastasiadis "toprak paylaşımı, güvenlik garantileri ve Türk askerinin çekilmesi" gibi konularda ilerleme sağlanabilirse 2016'nın ada için "çok önemli bir yıl" olabileceğini söylüyor.

Rum lider "Çözüme ulaşabilirsek, Kıbrıs Müslüman ve Hristiyanların birlikte yaşayabileceğini gösteren bir model olacak" diyor.

Gazete "Anastasiadis'in Türk mevkidaşı Mustafa Akıncı'yla Mayıs'tan bu yana yaptığı 20 tur görüşmede, uluslararası toplumun 40 yıldan bu yana ilk kez sorunun çözümü adına en iyi şansın yakalandığı yönündeki umutlarını arttıracak kadar ilerleme sağlandı" diyor.

Ancak Anastasiadis'in "Türk askeri çekilmeden, Kıbrıs'ın güvenliği dış güçlerin değil AB ve BM Güvenlik Konseyi'nin garantisi altına alınmadan çözümün mümkün olmadığı konusunda ısrarlı" olduğu vurgulanıyor.

Anastasiadis "Türkiye'den olumlu söylemler duyduk. Ancak Türkiye'nin iş asker çekmeye, toprak paylaşımına ve bizim burada hiçbir üçüncü ülkenin koruması altında olmayacak bağımsız bir ülke kurduğumuzu fark etmeye geldiğinde ciddi olup olmadığını bekleyip görmek gerekiyor" diyor.

Toprak ve mülkiyet paylaşımı

Nikos Anastasiadis toprak paylaşımı çok hassas bir mesele olduğu için görüşmelerde ayrıntısıyla ele alınmadığını belirtiyor.

Financial Times ise "Ancak Ada'nın yüzde 36'sını kontrol altında tutan Kıbrıslı Türkler'in her türlü uzlaşma durumunda bu toprakların bir kısmından vazgeçmek zorunda kalacakları genel olarak kabul görüyor" diyor.

Rum lider "En önemli şey müzakereleri hızlandırmak. Bu arada biz bir güven iklimi inşa eder ve iki toplum arasında hala sürdüğünü itiraf etmemiz gereken güvensizliğin üstesinden gelmeliyiz" diye konuşuyor.

Gazete iki liderin en büyük ilerlemeyi gelecekte iki bölgeli ve iki toplumlu olması öngörülen yeni devlette iktidarın nasıl paylaşılacağı, devletin yasama ve adli kurumlarıyla iki toplumun siyasi eşitliği konusunda sağladığını yazıyor.

Siyasal eşitliğin özellikle Kıbrıslı Türkler için önemli olduğunu yazan Financial Times Türk toplumunun Rumlar'ın demografik ve ekonomik ağırlığı altında ezilmekten korktuğunu belirtiyor.

Gazete, mülk paylaşımının da zorlu bir konu olduğunu ancak Anastasiadis'in Akıncı'yla vakaları tek tek ele alacak bir mahkeme üzerinde bir uzlaşmaya vararak bu konuda da ilerleme kaydedildiğini söylediğini aktarıyor.