Hollandalı eski asker 'IŞİD'li öldürdüğü' iddiasıyla gözaltına alındı

Telif hakkı Reuters

Hollanda'da eski bir asker, Suriye'de Kürt güçlerinin safında savaşırken IŞİD militanlarını öldürdüğü şüphesiyle gözaltına alındı.

47 yaşındaki Hollandalı daha sonra serbest bırakıldı ancak Suriye'ye dönmemesi için pasaportuna el kondu.

Savcılar, Hollanda yasalarının 'olağanüstü durumlar dışında güç kullanılmasına izin vermediğini' söyledi.

Savcıların yaptığı açıklamada, "Bu nedenle bir IŞİD savaşçısını öldürmek, cinayetle yargılanmak anlamına gelir" dendi.

Hollanda, IŞİD'e karşı ABD öncülüğünde oluşturulan uluslararası koalisyonun parçası. Ancak savcılar, "kendi kendilerine Suriye'ye gidip IŞİD'e karşı savaşan Hollanda vatandaşları ile Iraklı ve Kürt birlikleri eğiten Hollanda askerleri arasında önemli bir fark olduğunu" söyledi.

Savcılar, Hollanda ordusunun bölgedeki varlığının yasal olduğunu ve 'Irak hükümetinin talebi doğrultusunda' bölgede bulunduklarını belirtti.

Hollanda'nın mahremiyet hukuku esasları uyarınca gözaltına alınan Hollandalının kimliği açıklanmıyor. Dolayısıyla ordudan ne zaman ayrıldığı da net değil.

Savcılar, yasal işlem başlatılması için eski asker hakkında daha fazla soruşturma yapılması gerektiğini ifade ediyor.

BBC'nin elde ettiği bilgilere göre bölgedeki Kürt birliklere katılan, aralarında İngilizlerin de olduğu Batılı gönüllü savaşçıların sayısı 100 civarında.

Bu savaşlar arasında, ülkelerine geri döndüklerinde haklarında yasal işlemler başlatılanlar oldu.

Geçen yıl Kürt saflarına katılan Batılılardan eski İngiliz askeri Konstandinos Erik Scurfield ve Kanadalı eski asker John Gallagher, IŞİD'e karşı savaşırken öldü.