'İtalya, AB-Türkiye mülteci anlaşmasını bloke ediyor'

Telif hakkı AFP

Avrupa'ya mülteci akınını durdurmak amacıyla AB ile Türkiye arasında varılan 3 milyar euro'luk anlaşmanın İtalya'nın itirazıyla karşılaştığı bildirildi.

İtalyan basınında yer alan haberlere göre, mültecilerin Türkiye'de tutulması ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi karşılığında AB'nin Türkiye'ye vermeyi vaat ettiği 3 milyar euro İtalya tarafından bloke ediliyor.

TIKLAYIN: AB-TÜRKİYE ANLAŞMASINDAKİ BELİRSİZLİKLER

İtalya'nın tavrında en önemli etken, söz konusu 3 milyar euro'nun büyük kısmının AB üyesi ülkelerin ulusal bütçesinden karşılanacak olması.

Roma yönetiminin, 3 milyar euro'nun tamamının AB'nin ortak bütçesinden karşılanmasını istediği belirtiliyor.

Telif hakkı AP
Image caption Türkiye'ye vadedilen yardımın koşulu mülteci akınının önünü kesmesi

Ancak taslak planda 1 milyar euro'nun ortak bütçeden, kalan 2 milyar euro'nun ise AB üyesi devletlerin ulusal bütçelerinden karşılanması öngörülüyor.

İtalya'nın üzerine düşen payınsa yaklaşık 300 milyon euro olacağı tahmin ediliyor.

'Almanya İtalya'yı suçluyor'

İtalyan Corriere della Sera gazetesi Brüksel mahreçli haberinde, Almanya'nın İtalya'yı "Türkiye ile varılan anlaşmayı bloke eden tek ülke olmakla ve Ankara ile ilişkileri riske atmakla suçladığını" yazdı.

Gazete, Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schauble'nin, bugünkü AB ekonomi bakanları toplantısında, konuyu İtalyan bakan Pier Carlo Padoan'la görüşmesinin beklendiğini belirtti.

Corriere, "Diplomatik kaynaklar, İtalya'nın aslında Türkiye'ye maddi katkı sağlanmasına destek verdiğini söylüyor. Ancak Roma bu paranın tamamının ortak bütçeden sağlanmasını istiyor. Yunanistan ve diğer riskli ülkelerdeki Alman bankalarına yardım etmek için milyarlarca euro'luk meblağların tahsis edilmesinin ardından, (İtalya) Ekonomi Bakanlığı Almanya'ya yönelik göçmen akını sorununu çözmek için ulusal bütçeye yeni bir yük getirmek istemiyor" diye yazdı.

Il Foglio gazetesi de "İtalya, göçmenler konusunda Türkiye ile yapılan 'Merkel anlaşmasını' bloke ediyor" başlıklı bir haber yayımlayarak, "Avrupa, Ankara'yı anlaşmada üzerine düşeni yapmamakla suçluyor ama Avrupalılar da Türkiye'ye vaat edilen 3 milyar euro'nun kim tarafından karşılanacağı konusunda henüz anlaşmaya varabilmiş değil" ifadelerini kullandı.

İtalyan basını, Türkiye'ye 3 milyar euro'luk yardımın bloke edilmesinde, Roma yönetiminin Berlin'in "Avrupa'da aşırı derecede iktidar sahibi olmasına karşı" tavır sergilemesinin de etkili olduğunu vurguluyor.

İlgili haberler