ABD'den akademisyenler açıklaması: Endişe verici bir trend

Telif hakkı AP

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Kirby, Türkiye'de 'Barış için Akademisyenler' bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle 20'nin üzerinde akademisyenin gözaltına alınmasını 'Endişe verici bir trendin bir parçası' olarak yorumladı.

Günlük basın toplantısının soru cevap bölümüne geçmeden Dışişleri Bakanlığı'nın konuyla ilgili yazılı açıklamasını okuyan Kirby, "Resmi makamlar, emniyet güçleri ve yargı otoritesi meşru bir siyasi söylemi bastırmak için kullanılıyor" dedi.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass'ın açıklamasını da anımsatan Kirby, "Hükümet eleştirisi vatana ihanet anlamına gelmez" ifadelerini tekrarladı.

Türkiye demokrasisinin ifade özgürlüğünü kucaklayacak güçte ve dayanıklılıkta olduğunu ifade eden Kirby, "Türkiye'deki, yetkilileri evrensel demokratik değerleri korumaya davet ediyoruz" dedi.

'Türkiye'nin en iyi dostu biziz'

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass'ın Twitter'dan paylaştığı mesajlarına yine Twitter üzerinden "Ülkene dön" ve "Susmasını öğren! Lütfen Türk ABD ilişkilerini bozmaya çalışma" şeklinde yanıt vermesini de değerlendiren Kirby basın toplantısının soru cevap bölümünde şunları söyledi:

"Türkiye'nin ABD'den daha iyi bir dostu yok. Büyükelçi Bass da bu dostluğu en iyi şekilde temsil ediyor. Türkiye'nin başarılı olmasını bizim kadar isteyen başka bir ülke yok. Büyükelçi Bass da aynı görüşte. Türkiye halkını ve demokrasisini düşündüğü için o açıklamayı yaptı."

ABD'nin devam eden tartışmada akademisyenlerin tarafını tutmadığını da vurgulayan Kirby, burada önemli olanın düşüncelierin özgürce ifade edilmesi olduğunu vurguladı.

İlgili haberler