CHP'de Kılıçdaroğlu yeniden genel başkan seçildi

Telif hakkı hurriyet.com.tr

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) 35. olağan kurultayında Genel Başkanlık seçimine tek aday olarak giren Kemal Kılıçdaroğlu yeniden genel başkanlığa seçildi.

1238 delegenin oy kullandığı seçimde Kılıçdaroğlu 960 oy alarak 4. kez genel başkan seçildi.

Oylamada 248 oy geçersiz sayıldı, geçersiz sayılan oyların boş oy kullanan parti içi muhalefete ait olduğu düşünülüyor.

Muharrem İnce ve Umut Oran'ın başkanlık yarışından çekilmelerinin ardından tek aday adayı olarak kalan İzmir Milletvekili Mustafa Balbay da adaylık için gereken 127 imzaya ulaşamadı.

92 imzada kalan Balbay, BBC Türkçe'ye yaptığı açıklamalarda "Ülkede seçim barajı yüzde 10, partide adaylık barajı yüzde 10. Ama mücadeleye devam" dedi.

Hürriyet gazetesi ise 1 Kasım seçimlerinin ardından parti yönetimini eleştiren ve adı başkan adayları arasında da geçen Yalova Milletvekili Muharrem İnce'ye Kılıçdaroğlu tarafından Parti Meclisi üyeliği teklifinin götürüldüğünü, ancak İnce'nin bu teklifi reddetiğini aktardı.

TIKLAYIN - CHP KURULTAYINDA YARIŞ PARTİ MECLİS'İ İÇİN

TIKLAYIN - CHP YÜZDE 25'LİK TABANIN ÖTESİNE NASIL GEÇECEK?

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Kurultay'da delegelere seslenirken, partisinin herkesi kucaklayan bir kitle partisi olduğuna vurgu yaptı.

Kılıçdaroğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın desteklediği başkanlık sistemine geçişe ise CHP olarak izin vermeyeceklerini söyledi.

Kılıçdaroğlu, AKP'nin yeni anayasa çalışmaları için de "Onların niyeti darbe hukukunu kaldırmak değil darbe hukukunu tahkim etmek. Ne yapacağız, başkanlık sistemi. Nasıl başkanlık, patronlu başkanlık sistemi. Buna asla izin vermeyeceğiz. Hangi gerekçeyle istiyorlar? Bir ülkenin rejimini tarihi belirler" dedi.

Elçi: En zor anımda acımı paylaştınız

Diyarbakır'da uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin eşi Türkan Elçi de kurultaya gönderdiği mesajda, “Yaşamımda karşılaştığım en zor anımda acımı paylaşma duyarlılığı gösterdiğiniz için partinize teşekkür ediyorum. Barış içinde birlikte yaşayacağımız gelecek günlere umudumu yitirmeden çalışmalarınızda başarılar diliyorum” dedi.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu ve diğer konuşmacıların konuşmalarının ardından Parti Meclisi adaylığı için başvurular alındı.

Bu sırada faaliyet raporunun okunması sırasında, Genel Sekreter Gürsel Tekin'in kürsüye çıkmaması dikkat çekti. Tekin'in, Kılıçdaroğlu'nun Muharrem İnce ile görüşüp ona Parti Meclisi üyeliği teklif etmesine tepkili olduğu ileri sürüldü.

Geniş güvenlik önlemleri

Ankara Arena Kapalı Spor Salonu'nda yapılan kurultay için 81 ilden parti delegeleri Ankara'ya geldi.

Kurultay için yoğun güvenlik önlemleri alındı. 102 kişinin öldüğü Ankara katliamının gerçekleştiği noktanın 50 metre karşısındaki Arena Salonu'ndaki kurultay için Ankara Emniyeti 5 bin polis görevlendirdi.

Ana sloganı “Demokrasi, değişim ve kardeşlik” olan kurultayın yapılacağı salonda "Özgür Basın Varsa Özgür Toplum Vardır", "Türkiye Bizimle Özgürleşecek", "Demokrasiyi Biz Getirdik Biz Yücelteceğiz" yazılı pankartlar asılmıştı.

MİT tırları ile ilgili yaptıkları haberler gerekçesiyle tutuklu olarak yargılanan Cumhuriyet gazetesi yöneticileri Can Dündar ve Erdem Gül'ün fotoğraflarının olduğu pankart da salondaydı.

Kurultay boyunca “Mustafa Kemal'in askerleriyiz” sloganı atıldı.

İlgili haberler