Kılıçdaroğlu, PM'nin yarısından fazlasını listeye almadı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 52 kişilik Parti Meclisi için 104 kişilik geniş anahtar listesi yaparken, 3 büyük ilin il başkanlarıyla 60 kişilik daha dar bir liste oluşturulmasına izin verdi.

TIKLAYIN - KILIÇDAROĞLU 4. KEZ GENEL BAŞKAN

TIKLAYIN - CHP KURULTAYINDA YARIŞ PARTİ MECLİS'İ İÇİN

TIKLAYIN - CHP YÜZDE 25'LİK TABANIN ÖTESİNE NASIL GEÇECEK?

Kılıçdaroğlu'nun 60 kişilik listesinde mevcut PM üyelerinden 43'ü, MYK üyelerinden ise 7'si listede yer bulamadı.

Daha önce aday olmadıklarını açıklayan Ercan Karakaş, Sencer Ayata, Yakup Akkaya ile listeye konulmayacağı daha önce netleşen Seyhan Erdoğdu'nun yanı sıra, CHP'ye geldiği günden bu yana tartışılan Mehmet Bekaroğlu ile partinin ekonomi ve dış politika kurmayları arasında yer alan Faik Öztrak listeye giremedi.

CHP'nin Ankara Arena Spor Salonu'nda yapılan 35. Olağan Kurultayı'nın ikinci gününde Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu üyeliklerine seçimler yapılıyor.

Kılıçdaroğlu'nun listesi TSİ 19.00 sıralarında salona geldi.

Kılıçdaroğlu'nun geniş anahtar listesinden, Ankara, İstanbul ve İzmir il başkanlarının çalışmasıyla 60 kişilik kişilik örgütün "maymuncuk" olarak nitelediği bir liste oluşturuldu.

Bu listeye de mevcut 60 PM üyesinin 43'ü, geniş listeye giremeyen MYK üyelerine ek olarak da Faik Öztrak bu listede yer bulamadı.

8 MYK üyesi ise listede yer aldı. Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin, Bülent Tezcan, Selin Sayek Böke, Veli Ağbaba, Tekin Bingöl, Enis Berberoğlu, Haluk Koç ve Sezgin Tanrıkulu listeye giren isimler oldu.

Partiye geldiği günden bu yana parti içi eleştirilerin hedefi olan Mehmet Bekaroğlu ile partinin ekonomi kurmaylarından, son dönemde dış politikayı da "emaneten üstlenen" Öztrak'ın da listede olmaması kurultayın sürprizlerinden oldu.

Yeni yüzler

60 kişilik listede 21 milletvekili de yer buldu. Kılıçdaroğlu'nun ilk döneminde yakın çalışma arkadaşı olan Hakkı Suha Okay, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun danışmanı Ekrem Kerem Oktay, ABD'de yaşayan stratejist Cenk Sidar da CHP liderinin listesinde yer aldı.

Petrol İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, Ankaragücü Spor Kulübü eski başkanı Cengiz Topel Yıldırım, faili meçhul cinayete kurban giden Ümit Kaftancıoğlu'nun gelini Canan Kaftancıoğlu ve eski HAS Parti Genel Başkan Yardımcısı Zeki Kılıçarslan da CHP'nin yeni yüzleri arasında yer alıyor.

Kılıçdaroğlu'nun 4. dönemi

Kurultayın ilk gününde 1238 delegenin oy kullandığı seçimde Kılıçdaroğlu 990 oy alarak 4. kez genel başkan seçilmişti.

Oylamada 248 oy geçersiz sayıldı, geçersiz sayılan oyların boş oy kullanan parti içi muhalefete ait olduğu düşünülüyor.

Telif hakkı hurriyet.com.tr

Muharrem İnce ve Umut Oran'ın başkanlık yarışından çekilmelerinin ardından tek aday adayı olarak kalan İzmir Milletvekili Mustafa Balbay da adaylık için gereken 127 imzaya ulaşamadı.

İlgili haberler