IŞİD Deyr ez Zor'da ilerliyor

Telif hakkı AFP

Irak ve İslam Şam Devleti (IŞİD) 3 gün önce başladığı Deyr ez Zor saldırılarında Suriye ordusunu kentin bazı bölümlerinden çıkardı.

Merkezi Londra'da bulunan ve Suriye'deki Beşar Esad karşıtı gruplara yakınlığıyla bilinen Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, IŞİD kaçırdığı 400 kişiyle ilgili ise hala bir bilgi bulunmadığını söyledi.

Gözlemevi kaçırılan 400 kişinin kentin batısına, Rakka'ya yakın bir yere götürüldüğünü söyledi.

TIKLAYIN - SURİYE'DE AÇLIKTAN ÖLÜMLERİN YAŞANDIĞI MADAYA'YA YARDIM ÇABALARI

IŞİD'in kente saldırıları sonucu 300 kişi hayatını kaybetti. Deyr ez Zor büyük oranda IŞİD'in eline geçmiş durumda.

IŞİD kenti almak için Mart 2015'te kuşatma başlatmış, 3 gün önce ise çok sayıda militanın katıldığı saldırılar düzenlemeye başlamıştı.

200 bin kişi kuşatma altında

Deyr ez Zor'un kuzeybatısında bulunan Ayaş ve Begayliya kasabaları da IŞİD saldırılarına maruz kalıyor.

Gözlemevi IŞİD'in iki kasabanın öevresindeki yerleşim yerlerini ele geçirdiğini ve Ayaş yakınındaki bir askeri kampı da aldığını açıkladı.

Suriyeli bir yetkili Reuters haber ajansına Suriye ordusunun IŞİD saldırılarını püskürttüğünü ancak örgütün hücuma devam ettiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler Deyr ez Zor şehrinde kuşatma altında yaşayan 200 bin insanın ciddi gıda yokluğu yaşadığını ve durumun giderek kötüleştiğini belirtmişti.

Suriye hükümeti son haftalarda temel gıdaları havadan şehre bıraktığını açıklarken, Rusya kuşatma altındaki mahallelere 22 ton yardım bıraktığını belirtti.

İlgili haberler